Microsofts Office 14 på vej ud i alfatest

Den næste version af Office alfatestes sidst på året og vil sandsynligvis have styrket BI-funktionalitet.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Microsoft vil begynde at alfateste den næste version af Office i november eller december, ifølge et blogindlæg skrevet af en Microsoft-medarbejder.

Ifølge et blogindlæg af Hayley Rixon, som arbejder i Microsofts business intelligence-team, så opfordrer Microsoft nu folk til at deltage i det såkaldte "technology adoption program (TAP), der giver en tidlig lejlighed til at teste overvågnings- og analysefunktionerne i Office PerformancePoint Server.

Technology adoption-programmet for dette produkt vil være en del af programmet for Office 14, som går i alfa-test inden for "tidsrammen november/december i år," ifølge blogindlægget. Office PerformancePoint Server er software til analyse af business performance og vil være en del af Office 14.

Microsofts pr-firma svarede ikke på en henvendelse om kommentarer mandag.

Der er deadline for ansøgninger om at deltage i technology adoption-programmet for Office PerformancePoint Server 28. august, ifølge blogindlægget.

BI-funktioner

Office er verdens mest brugte produktivitetssoftware, selvom rivaler som Google og IBM konkurrerer med Microsoft ved at tilbyde gratis kontorprogrammer.

Med den seneste version, Office 2007, er Microsoft begyndt at udvide erhvervsversionerne af Office til at omfatte samarbejds- og business intelligence-funktioner samtidig med sammenkædninger med Microsofts enterprise-applikationer og database-værktøj.

Selvom Microsoft kun har frigivet sparsomme detaljer om Office 14, vil virksomheden sandsynligvis udvide disse funktioner og sammenkædninger yderligere i den næste udgivelse.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Køge Kommune

Specialist i Informationssikkerhed

Region Sjælland

AGITO Medical A/S

IT Operations Lead

Nordjylland

Banedanmark

Cyber Risk Analyst

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura