Microsofts Office 14 på vej ud i alfatest

Den næste version af Office alfatestes sidst på året og vil sandsynligvis have styrket BI-funktionalitet.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Microsoft vil begynde at alfateste den næste version af Office i november eller december, ifølge et blogindlæg skrevet af en Microsoft-medarbejder.

Ifølge et blogindlæg af Hayley Rixon, som arbejder i Microsofts business intelligence-team, så opfordrer Microsoft nu folk til at deltage i det såkaldte "technology adoption program (TAP), der giver en tidlig lejlighed til at teste overvågnings- og analysefunktionerne i Office PerformancePoint Server.

Technology adoption-programmet for dette produkt vil være en del af programmet for Office 14, som går i alfa-test inden for "tidsrammen november/december i år," ifølge blogindlægget. Office PerformancePoint Server er software til analyse af business performance og vil være en del af Office 14.

Microsofts pr-firma svarede ikke på en henvendelse om kommentarer mandag.

Der er deadline for ansøgninger om at deltage i technology adoption-programmet for Office PerformancePoint Server 28. august, ifølge blogindlægget.

BI-funktioner

Office er verdens mest brugte produktivitetssoftware, selvom rivaler som Google og IBM konkurrerer med Microsoft ved at tilbyde gratis kontorprogrammer.

Med den seneste version, Office 2007, er Microsoft begyndt at udvide erhvervsversionerne af Office til at omfatte samarbejds- og business intelligence-funktioner samtidig med sammenkædninger med Microsofts enterprise-applikationer og database-værktøj.

Selvom Microsoft kun har frigivet sparsomme detaljer om Office 14, vil virksomheden sandsynligvis udvide disse funktioner og sammenkædninger yderligere i den næste udgivelse.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS