Microsofts Office 14 på vej ud i alfatest

Den næste version af Office alfatestes sidst på året og vil sandsynligvis have styrket BI-funktionalitet.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Microsoft vil begynde at alfateste den næste version af Office i november eller december, ifølge et blogindlæg skrevet af en Microsoft-medarbejder.

Ifølge et blogindlæg af Hayley Rixon, som arbejder i Microsofts business intelligence-team, så opfordrer Microsoft nu folk til at deltage i det såkaldte "technology adoption program (TAP), der giver en tidlig lejlighed til at teste overvågnings- og analysefunktionerne i Office PerformancePoint Server.

Technology adoption-programmet for dette produkt vil være en del af programmet for Office 14, som går i alfa-test inden for "tidsrammen november/december i år," ifølge blogindlægget. Office PerformancePoint Server er software til analyse af business performance og vil være en del af Office 14.

Microsofts pr-firma svarede ikke på en henvendelse om kommentarer mandag.

Der er deadline for ansøgninger om at deltage i technology adoption-programmet for Office PerformancePoint Server 28. august, ifølge blogindlægget.

BI-funktioner

Office er verdens mest brugte produktivitetssoftware, selvom rivaler som Google og IBM konkurrerer med Microsoft ved at tilbyde gratis kontorprogrammer.

Med den seneste version, Office 2007, er Microsoft begyndt at udvide erhvervsversionerne af Office til at omfatte samarbejds- og business intelligence-funktioner samtidig med sammenkædninger med Microsofts enterprise-applikationer og database-værktøj.

Selvom Microsoft kun har frigivet sparsomme detaljer om Office 14, vil virksomheden sandsynligvis udvide disse funktioner og sammenkædninger yderligere i den næste udgivelse.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks