Dagens it-nyheder: 6. november 2026

Sidst opdateret: I dag kl. 13:17

I dag kl. 13:17

Datalogisk Institut på Københavns Universitet ramt af cyberangreb

Datalogisk Institut på Københavns Universitet er blevet ramt af et cyberangreb.

Instituttet, der gennem årene har uddannet et meget stort antal it-eksperter, meddeler i en udsendt besked, at den ramte it-platform har indeholdt kontaktoplysninger på 943 personer - herunder deres navne og mailadresser.

"Vi har taget it-platformen offline og rettet de fejl, som har gjort, at angriberen kunne få adgang til platformen. It-platformen er blevet opdateret, og sikkerhedsindstillingerne er skærpet," meddeler instituttet.

Københavns Universitet har også meldt angrebet og datalækket til Datatilsynet og opfordrer nu alle brugere de ramte til at være opmærksom på eventuelle phishingangreb.

"Dit navn, din e-mail og den omstændighed at du har en tilknytning til professionelle netværk i regi af Københavns Universitet kan anvendes til at forfalske invitationer o.l. med henblik på at stjæle personlige oplysninger fra dig," lyder det i den udsendte besked.

I dag kl. 12:37

Microsoft søger patent: Ny AI vil kunne ændre og redigere tale i realtid

Microsoft søger patent på en ny AI-teknologi, der kan ændre det, som folk siger i realtid - eksempelvis i live-udsendelser.

Teknologien kan ifølge Microsoft eksempelvis anvendes til simultan-tolkning af live-udsendelser eller til løbende at fjerne fyld-ord, bandeord og rette talebøffer og lignende samtidig med, at der tales.

Fyldord er på dansk eksempelvis ord som 'øhm,' 'ogøh' og 'jamen' og menøh.'

Microsofts nye teknologi vil kunne tilpasses den enkelte brugers præferencer, så den for eksempel vil kunne fjerne bestemte vendinger, som en bestemt person anvender og gerne vil have redigeret væk løbende.

De originale vendinger vil samtidig kunne gemmes i teknologien, så man altid kan vende tilbage til det, der rent faktisk er blevet sagt.

Vi ved ikke, om Microsoft nogensinde vil lancere teknologien, da der foreløbigt kun er tale om en patentansøgning

I dag kl. 11:41

Nvidia-topchef skal afhøres efter mistanke om spionage og aflytning

Nvidias stenrige topchef, Jensen Huang, indkaldes til afhøring i den amerikanske kongres, hvor han skal svare på spørgsmål om mulig kinesisk aflytning.

Det er forskellige toppolitikere fra Trumps republikanske parti, der har indkaldt Jensen Huang efter, at det amerikanske efterretningsvæsen har meddelt, at han kan være blevet aflyttet og overvåget af kinesiske cyber-spioner.

Som topchef for en af USA's for tiden mest magtfulde firmaer med dyb viden om amerikansk teknologi kan det være en trussel mod den amerikanske sikkerhed, mener politikerne.

Jensen Huang og Nvidia har blankt afvist, at Jensen Huang skulle være blevet udspioneret af kineserne.

Financial Times skriver, at Jensen Huang skal stille til afhøring i kongressen 18. november. Han skal her svare på spørgsmål om blandt andet Nvidias sikkerheds-protokoller og lignende, der beskytter selskabet mod spionage.

I dag kl. 10:43

Manden bag mægtige Itm8, Henrik Kastbjerg, klar med nyt projekt

Halvandet år efter sin exit fra topposten som CEO i Itm8, tidligere IT-Relation, er Henrik Kastbjerg klar med nyt projekt: En platform til leasing af cykler.

Det nye projekt kalder han for 'Goodlegs.' Med i projektet er også Jan Bech Andersen fra Brøndby IF og den tidligere topcykelrytter Jacob Fuglsang.

Goodlegs meddeler, at inspirationen er fundet i bilbranchens leasing-modeller - nu handler det bare om cykler.

Ideen bag selskabet er, at cykler er blevet dyre at anskaffe. Det gælder både el-cykler, racercykler og eksempelvis ladcykler.

"Kvalitetscykler er en betydelig investering. Den økonomiske barriere vil Goodlegs forsøge at mindske, så flere danskere kan få en cykel, de glæder sig til at hive ud af skuret. Uanset om det er en elcykel til jobbet, en ladcykel til at transportere børnene eller en racercykel til weekenden," meddeler selskabet.

Selskabet har indtil videre indgået aftaler med 25 cykel-handlere om levering af forskellige former for cykler, der alle koster fra 20.000 kroner og op.

"Goodlegs digitaliserer hele processen fra valg af cykel til indgåelse af leasingaftale og levering. På platformen kan kunderne selv sammensætte deres leasingaftale og justere finansieringen, herunder førstegangsydelse, leasingperiode og månedlig ydelse," meddeler selskabet.

Du kan læse mere om Henrik Kastbjergs historie med IT-Relation og Itm8 her.

I dag kl. 10:21

Styrelsen for Samfundssikkerhed: Danske virksomheder skal være bedre til it-sikkerhed

Mange danske virksomheder mangler helt basal it-sikkerhed, og det kan blive en alvorlig affære i en tid, hvor det vælter ind over os med cyberangreb.

Ifølge Styrelsen for Samfundssikkerhed halter 40 procent af de små og mellemstore danske virksomheder - de såkaldte SMV'er - bagefter på helt basal it-sikkerhed, eksempelvis stærke adgangskoder.

"Og det er en svaghed, der kan give hackere nemmere adgang til virksomhedens systemer," lyder det fra styrelsen.

Samtidig er 60 procent af de danske virksomheder meget afhængige af ganske få, centrale it-systemer, som er kritiske for den daglige drift. 

Det gør dem meget sårbare, hvis disse systemer rammes.

"Vi står over for et alvorligt og komplekst trusselsbillede, og hackere angriber danske virksomheder hver dag. Derfor er cybersikkerhed noget, som alle virksomheder skal forholde sig til," meddeler vicedirektør i Styrelsen for Samfundssikkerhed, Christine Engel Christensen. 

Du kan læse mere hos styrelsen her.

I dag kl. 07:55

Falske julegavelinks snyder mere end almindelig phishing

Juletiden nærmer sig hastigt, og for mange danskere betyder det, at mails om at vælge julegaver tikker ind fra arbejdspladsen.

Men det kan hurtigt ende med at blive en dyr fornøjelse at takke ja til dem, hvis ikke man kigger ordentligt efter. For cyberkriminelle kan udnytte lejligheden og ødelægge juleglæden.

En undersøgelse fra CyberPilot, der i oktober sendte simulerede phishingmails om julegavevalg til over 62.000 medarbejdere i danske virksomheder, viser således, at op til 37 procent klikkede på linket uden at undersøge, om de faktisk kom fra arbejdsgiveren. Ti procent indtastede oplysninger på en falsk side.

Til sammenligning klikker cirka 12 procent på en gennemsnitlig phishingsimulering, og 5 procent indtaster oplysninger. Falske julegavemails snyder altså tre gange så mange som almindelig phishing, lyder det i undersøgelsen.

"Mange ved, at de snart skal vælge en julegave fra arbejdet. Når mailen så kommer, ligner den noget, de har ventet på, og derfor stopper de ikke op. Det handler ikke om, at folk er naive. Det er sådan, vi mennesker reagerer, når noget virker bekendt og positivt," forklarer Benjamin Pomerleau, som er Phishing-produktejer hos CyberPilot, i en pressemeddelelse.

Med AI kan kriminelle samtidig på blot på minutter skrive en fejlfri phishingmail på fejlfrit dansk og efterligne en virksomhed i både brand, tone og udseende.

I samarbejde med Gaveportalen, der er landets største leverandør af firmajulegaver, anbefaler CyperPilot, at ansatte blandt andet undersøger afsenderens adresse, før man klikker, og at virksomheder melder klart ud, hvornår medarbejdere kan forvente en mail om julegaver og fra hvem.

I dag kl. 07:41

Læs med på Computerworld: NNIT's omsætning dykker – selskabet lancerer ny strategi

Artikel billede

(Foto: NNIT)

NNIT skrumper fortsat stille og roligt.

Det seneste regnskab for tredje kvartal viser således, at både omsætning og drifsresultatet faldt sammenlignet med samme kvartal sidste år.

Ifølge selskabet var det dog helt forventeligt, og resultaterne afspejler både markedsmæssige bevægelser og "bevidste strategiske valg, større selektivitet ved indgåelse af kontrakter og et skærpet fokus på NNIT’s kerneproduktudbud", lyder det i en selskabsmeddelelse.

På den baggrund lancerer NNIT en ny strategi frem mod 2030, der skal tjene pengene hjem på både vigtige kernemarkeder og -ydelser og via nye satsninger.

Det sker som led i CEO Claus Rydkjærs ambition om at rette op på indtjeningen, der har haltet igennem det seneste.

Læs detaljerne for NNIT's økonomiske resultater for kvartalet og den nye strategi på Computerworld her:

I dag kl. 07:30

Techselskaber styrtdykker efter midtvejsvalg: Milliarder er forsvundet

Flere af de store amerikanske techselskaber er faldet markant i kølvandet på midtvejsvalget tidligere på ugen.

Det toneangivende S&P 500-indeks faldt således med fem procent torsdag, mens fondsbørsen Nasdaq, der indeholder mange aktier fra techselskaberne, faldt med otte procent.

For Nasdaq er faldet det største procentmæssige fald i 25 år, skriver Berlingske, der har regnet sig frem til, at 16.000 milliarder danske kroner med ét er forsvundet.

Det er især Elon Musks selskaber, der dykker. Tesla faldt således med 12 procent, mens SpaceX faldt med ni procent, og Elon Musks formue er således skrumpet med 500 milliarder kroner.

Andre selskaber som Coreweave, Oracle og Nvidia har dog også stået i modvind. De falder således med henholdsvis ti, syv og ni procent.

Ifølge Reuters skyldes faldene, at investorer er blevet bekymrede for, om Demokraterne planlægger mere regulering på techselskaber i kølvandet på midtvejsvalget.

Annonce

Event: Årets CIO 2027

Andre events | København

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

3. juni 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network