It-chefer politianmeldt i jysk it-skandale

Indkøb af it-ydelser fra et firma ejet af souschefen i it-afdelingen i Holstebro kan ende med at koste it-chefen og souschefen mere end bare deres job. Politiet efterforsker nu sagen.

Artikel top billede

Indkøbsrodet i Holstebro Kommunes it-afdeling er så stort, at kommunen allerede i slutningen af juni politianmeldte den tidligere it-chef og souschefen fra afdelingen. Det skriver Dagbladet Holstebro Struer.

Da det i juli kom frem, at it-chefen og souschefen i Holstebro Kommune havde opsagt deres stillinger, forklarede kommunen og de to selv, at baggrunden var samarbejdsproblemer og uenighed om, hvilken retning it-afdelingen skulle drives i.

Nu viser det sig altså, at kommunen allerede havde politianmeldt de to it-chefer, før de sagde op.

Det er Dagbladet Holstebro-Struer, som har gravet i sagen og nu har fundet ud af, at politianmeldelsen fandt sted allerede før de to it-chefer fratrådte.

I avisen spekuleres der i, at kommunen gennem fratrædelsesaftalen har forsøgt at undgå en langvarig personalesag, som kunne blive endnu dyrere, end de 250.000 kroner, som de to tidligere it-chefer skal have i fratrædelsesperioden.

Ingen kontrakt

Politianmeldelsen gælder indkøb af ydelser for to millioner kroner fra firmaet Europaz, som ejes af den tidligere souschef i it-afdelingen og hans søn.

Firmaet skulle ifølge Dagbladet Holstebro-Struer opdatere 2500 computere på kommunens skoler. En manuel opgave, som der ikke var tid til i it-afdelingen på grund af kommunesammenlægningen.

Efterfølgende har det dog ikke været muligt for kommunen at finde hverken en kontrakt eller bilag til regningerne fra Europaz.

Vest- og Midtjyllands Politi oplyser til Dagbladet Holstebro-Struer, at sagen efterforskes, men en eventuel sigtelse afhænger af kommunens retningslinjer for indkøb og desuden skal it-cheferne have haft et "fortsæt om berigelse", hvis de skal sigtes.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S