Firefox- og Norton-kunder kæmper med ny version

Der kan opstå kompatibilitetsproblemer med Firefox 3, hvis man bruger software fra Norton. De kan dog løses ved at opdatere sikkerhedssoftwaren.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Brugere, der kører Firefox ved siden af de populære sikkerhedsprogrammer fra Norton, har meldt om problemer efter at have opdateret browseren til version 3.0.1, ifølge indlæg på Symantecs og Mozillas supportfora.

"Nogle af disse problemer synes at være relaterede til Identity Safe, som er en funktion i Norton 360 og andre produkter fra Norton og Symantec," udtaler Mike Beltzner, Mozillas chef for Firefox.

"Men det står ikke klart, om alle problemerne er relaterede til denne ene funktion."

Mike Beltzner svarede på spørgsmål om problemer, der er opstået efter at have opdateret til den nyeste version af Firefox under Mozillas ugentlige Firefox-statusmøde i onsdags, da problemet med Norton 360 blev bragt på bordet.

Blogindlæg fra Symantec-kunder og Firefox-brugere peger på en bred vifte af problemer med både Norton-produkter og Firefox. Mange Firefox-brugere fortæller, at deres bogmærker er forsvundet sammen med browserknapperne 'tilbage' og 'frem', efter at de opdaterede til version 3.0.1.

Afhængighed

Mozilla begyndte i sidste uge at udsende den ny version som en automatisk opdatering til brugere af den ældre version 2.0.0.16.

Firefox-brugere har rapporteret om dette problem i månedsvis - Firefox 3.0 blev lanceret i midten af juni - men den automatiske opdatering har tilsyneladende gjort problemet mere udbredt.

Symantec-kunder har på den anden side klaget over, at værktøjet til kodeordsadministration Identity Safe er forsvundet efter Firefox-opdateringen. Identity Safe følger med mange af Symantecs sikkerhedsprodukter, heriblandt Norton 360 2.0 og Norton Internet Security 2008.

"Jeg har lige installeret Firefox 3 på Windows XP og har tilsyneladende mistet Identity Safe, som jeg er afhængig af," skriver en bruger, der identificerer sig som 'BobinVA' på et Symantec-forum sidste søndag - og han fortsætter: "Hvordan får jeg det tilbage?"

Mike Beltzner udtaler, at Mozilla og Symantec er på sagen.

"Vi arbejder med folk fra Norton for at prøve at forstå problemerne bedre. Indtil videre har hverken vi eller Norton dog haft succes med at genskabe problemet i vores kvalitetssikringsafdelinger."

Genstart kan hjælpe

Ifølge Mike Beltzner synes ældre installationer af Norton-software, der ikke er blevet holdt ordentligt opdaterede, at afholde Firefox fra at afslutte ordentligt, når browseren lukkes.

"Næste gang brugeren starter Firefox, kan den fil, der gemmer bogmærkerne og historikken, ikke læses, og resultatet er, at 'tilbage'- og 'frem'-knapperne ikke virker, og der ikke vises nogen bogmærker," udtaler han.

"Dette falder sammen med, at Identity Safe-funktionen i Norton-produktet heller ikke virker."

Nogle brugere har rapporteret, at en genstart af computeren rettede op på deres problemer, ifølge Beltzner. Andre med held benyttet sig af et supportdokument fra Mozilla med titlen 'Configuring Norton 360' til at få has på problemet.

"Vi vil fortsætte med at undersøge problemet, og selvom det ikke sker for alle brugere af Norton og Firefox, så forstår vi, at det er en betydelig gene for de brugere, som påvirkes," udtaler Beltzner.

Gratis værktøj

Symantec opfordrer for sin del brugere af Norton Internet Security 2008 til først at opdatere til version 15.5, som derefter vil lade dem downloade og installere en opdatering, der vil rette kompatibilitetsproblemet med Firefox 3.0. Begge disse opdateringer kan hentes ved at åbne Symantecs Live Update-funktion fra sikkerhedssoftwaren.

Dette er ikke den første gang, at Symantecs Norton-software har skabt problemer for andre softwareleverandører. I maj, kort efter at Microsoft lancerede Windows XP Service Pack 3, lagde brugere skylden på Symantec-applikationer for at forkrøble deres computere efter opdateringen til XP.

Symantec mente til at starte med, at fejlen var fra Microsofts side, men accepterede en del af ansvaret med udtalelsen, at det var kombinationen af en fejlbehæftet Microsoft-proces og Norton-softwarens SymProtect-funktion, som oprettede forkerte optegnelse i XP's registreringsdatabase. Senere udgav Symantec dog et gratis værktøj, der ryddede op igen i registreringsdatabasen.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura