Windows Ultimate Extras, Tablet-pc og ReadyBoost

Tilbage til oversigten

Windows Ultimate Extras

En af de funktioner, som kun findes i Vista Ultimate Edition, er muligheden for at deaktivere de totalt meningsløse funktioner, der kun findes i Vista Ultimate Edition.

Her taler jeg selvfølgelig om Ultimate Extras - en række add-ons, som kun Ultimate-brugere kan downloade. Hvis du ikke har betalt for den dyreste version af Vista, behøver du ikke at bekymre dig om disse totalt ubrugelige add-ons.

Men hvis du har Ultimate, skal du gå ind i Windows Update (Start, All Programs, Windows Update), klikke på View available updates og sætte hak ved alt det ubrugelige stads, Microsoft har gjort tilgængeligt for folk, der har betalt i dyre domme for at få den mest spækkede version af Vista.

Du kan slå Windows Ultimate Extras fra i kontrolpanelet Windows Features ved at klikke på Turn Windows features on or off for at åbne dialogboksen Windows features og derefter fjerne markeringen i Windows Ultimate Extras.

Tablet-pc

Jeg har en tablet-pc, og jeg elsker Vistas tablet-orienterede funktioner. Men hvis du ikke har en tablet, kan du ikke bruge disse funktioner.

Du skal gøre to ting for at slå Vistas tablet-funktioner fra: Start i dialogboksen Windows Features. Hvis du ikke allerede har den fremme, kan du se i de forrige punkter, hvordan du finder den. Når du har den fremme på skærmen, fjerner du markeringen i Tablet PC Optional Components.

Du afslutter deaktiveringen i vinduet Services, som du åbner ved at klikke på Start, skrive services og trykke Enter. Find og dobbeltklik på Tablet PC Input Services. I rullepanelet Startup type vælger du Disabled og klikker efterefter på OK.

ReadyBoost

Hvis du bruger den meget omtalte Vista-funktion - der efter sigende øger Vistas hastighed ved at cache hukommensen til et flash drive - sløver det faktisk dit system en lille smule.

Du kan slå ReadyBoost fra i Services. Hvis du ikke allerede har vinduet åbent, kan du klikke på Start, skrive services og trykke Enter. Find og dobbeltklik på ReadyBoost. I rullepanelet Startup type vælger du Disabled og klikker efterefter på OK.

Tilbage til oversigten

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S