Anonymitet på nettet er under voldsomt pres

Kampen mod DoS-angreb kan også lede til den endelige aflivning af din anonymitet på nettet.

Artikel top billede

Computerworld News Service: At finde metoder til at begrænse "denial-of-service"-angreb (DoS-angreb) og sms-spam ved at gøre det sværere at forfalske afsenderen af elektronisk kommunikation er på dagsordenen, når den internationale telekommunikationsbranche mødes i denne uge.

Men borgerrettighedsfortalere advarer om, at disse tiltag kan betyde enden for anonymitet på internettet.

At gøre det muligt at spore oprindelsen af al internettrafik "rejser alvorlige bekymringer i forhold til at muliggøre statsundertrykkelse," udtaler Jim Dempsey, vice president for public policy ved Center for Democracy and Technology.

"Jeg er skeptisk over for de påståede fordele ved øgede sikkerhedsprocedurer."

Kilden til datapakker

Ved International Telecommunication Unions (ITU) møde i Geneve i denne uge vil telekommunikationseksperter diskutere rapportkladden med det kryptiske navn X.tb-ucr, som står for "traceback use case and requirements," der undersøger måder til at identificere kilden til datapakker sendt over IP-netværk.

"At kende kilden til trafik er essentielt for beslutninger, for beskyttelse af infrastruktur og for nyligt for at forebygge angreb på netværket," udtaler Tony Rutkowski, der er medlem af telekom-sammenslutningens sikkerhed-arbejdsgruppe og vice president for regulativer og standarder hos VeriSign.

Datapakker på IP-netværk indeholder informationer om deres afsender og destination.

Idet pakkerne bevæger sig fra router til router for at nå deres mål, fører routerne ingen optegnelser over, hvor pakkerne kommer fra.

Selvom afsenderadressen indeholdt i pakkerne er forfalsket, så er der ingen nem måde til at finde ud af hvem, der er den oprindelige afsender af trafikken.

Det er ikke nødvendigvis et problem - på nær hvis trafikken er til gene, hvilket eksempelvis er tilfældet under et denial-of-service-angreb på en server.

10 procent var forsøg på DoS-angreb

Ifølge Rutkowski var omkring 10 procent af alle DNS-forespørgsler på VeriSigns domain name-servere på et tidspunkt fra folk, der forsøgte at foretage DoS-angreb.

"Vi plejede selv at kunne foretage traceback," udtaler han.

Mange teleselskabers økonomidirektører vil også gerne vide, hvor trafikken kommer fra.

eleselskaberne oplever mere sms- og VoIP-trafik fra internet-gateways, og de har ret til at kræve betaling fra dem, der leverer trafikken.

Men når kilden til denne trafik er skjult eller forfalsket, så ved de ikke, hvem de skal sende regningen til.

Denne fantom-trafik koster muligvis netværksoperatører flere hundrede millioner kroner om året i tabt fortjeneste, mener Rutkowski.

Den internationale telekommunikations-sammenslutnings Study Group 17 har overvejet IP-traceback siden april 2007, da arbejdsgruppens viceformand, Jianyong Chen fra den kinesiske udstyrsfabrikant, ZTE, lavede en præsentation om emnet. Gruppen besluttede i april i år at undersøge det nærmere.

Denne uges møde vil behandle bidrag til en kladde af en anbefaling fra telekommunikationsforskere fra Kina og Sydkorea, hvor de største bidrag er skrevet af Sydkoreas standardiseringsråd, Telecommunications Technology Association (TTA).

TTA har tidligere udgivet rapporter om de mange metoder til at spore kilden til forfalsket datatrafik.

Rådet seneste bidrag her "er et næsten encyklopædisk opslagsværk over eksisterende og potentielle traceback-teknikker, der kan bruges lige fra IP-niveau til applikations-niveau," udtaler Rutkowski, som har læst dokumentet. Som en hovedregel offentliggør ITU ikke arbejdsdokumenter.

Anbefalinger fra ITU, som er et agentur under FN, har ingen direkte juridiske konsekvenser, selvom netværksoperatører dog har mulighed for at gøre overensstemmelse med ITU-specifikationer til et krav i de aftaler, de indgår med hinanden.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Fælles AI

    AI Lead

    Fyn

    Capgemini Danmark A/S

    Market Segment Lead, CPRD

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S