Artikel top billede

Vil kunderne lytte til de nye toner? Det kunne passende være spørgsmålet, efter at amerikanske Best Buy i dag opkøbte Napster i et forsøg på at opnå vækst i kædens onlinesalg.

Napster solgt efter kikset forsøg på at tjene penge

Den amerikanske elektronikkæde Best Buy køber online musikbutikken Napster i et forsøg på at redde et faldende cd-salg. Hermed er endnu et kapitel føjet til i Napsters omtumlede tilværelse.

I dag kunne Napsters jagt på en køber endelig slutte, da det blev meddelt, at den store amerikanske elektronikforhandler Best Buy overtager firmaet for 121 millioner dollar, hvilket svarer til lidt over 600 millioner danske kroner. Det skriver Los Angeles Times.

For de penge får Best Buy udover Napsters teknologi også adgang til de over 700.000 abonnenter, som tjenesten i øjeblikket har.

Napster selv har længe uden held forsøgt at finde en rentabel forretningsmodel for salg af musik online, men Best Buy ser store muligheder i at få fingrene Napsters teknologi.

Den skal hjælpe elektronikforhandleren til ikke blot at sælge mere musik online, men også film og spil, vurderer en analytiker fra Piper Jaffray.

"Med købet af Napster forsøger Best Buy at dække sig ind på markedet for digital distribution, fordi det fysiske salg falder," siger Michael Olson fra Piper Jaffray.

Napsters omskiftelige tilværelse

Siden Napster oprindeligt blev lanceret i 1999 af den dengang blot 19-årige universitetsstuderende Shawn Fanning, har firmaet haft en omtumlet tilværelse.

Napster begyndte ellers lovende, da selskabet i 1999 gjorde stifter Fanning til en af nettets første superstjerner med berømmelse og forsider i Time Magazine til følge.

Napster blev nemlig verdens første musikdelingstjeneste, der for alvor brød igennem lydmuren.

Den havde på sit højeste i årene fra 1999-2001 mange millioner brugere verden over, der benyttede sig af det dengang nye fænomen at dele mp3-musik med hinanden.

Siden gik det ned ad bakke for selskabet, da den amerikanske pladeindustri begyndte at forlange kompensation for de mange ulovlige musiknumre, som de mente Napster distribuerede. En byge af søgsmål tvang selskabet i sin oprindelige form i knæ i 2001.

Efter at en amerikansk domstol blokerede for et salg til den tyske musikkæmpe Bertelsmann nærmede Napster sig derfor i september 2002 en konkurs.

Senere på året blev Napster opkøbt af firmaet Roxio, der genåbnede tjenesten og igen tilbød download af musik. Denne gang dog mod betaling.

Med dagens opkøb har Napster endnu engang skiftet ejermænd.

Spørgsmålet er så, om Best Buy endelig lykkes med at gøre Napster til en tjeneste, som kunderne vil benytte sig af.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis