MySpace klar med gigantisk musiktjeneste

MySpace lancerer i dag en stor musiktjeneste med et bagkatalog på millioner af numre, der kan deles, bruges og videresendes til højre og venstre.

Artikel top billede

Det Rupert Murdoch-ejede MySpace lancerer i dag torsdag en spritny musiktjeneste, der har som direkte mål at fravriste Apple iTunes Store markedsandele.

Den nye tjeneste kommer til at hedde MySpace Music, og med i ejerkredsen er de store musikselskaber, EMI, Universal, Sony BMG og Warner Music, der tilsammen sidder på omkring 40 procent af joint venturen.

Ambitionen er ikke mindre end at levere verdens største musikkatalog, lyder det fra MySpace Musics administrerende direktør, Chris DeWolfe.

Selskabet mener, at det vil kunne udnytte, at 65 procent af MySpaces 120 millioner globale brugere allerede streamer musik via deres MySpace-side, ved at tilbyde en bedre integreret musik-applikation, så brugerne får direkte adgang til hele bagkataloget.

Samtidig kommer der forskellige virale muligheder, så en bruger kan nuppe en vens play-liste og afspille den selv, ligesom MySpace vil tilbyde en stribe avancerede søge-muligheder.

USA kommer først

Ideen er, at det bliver muligt at streame gratis med muligheden for at købe MP3-filerne via Amazon.com. For at øge indtjeningen bliver der åbnet for sponsorer. De tæller i øjeblikket McDonalds, Toyota, Sony Pictures og State Farm.

Ifølge Financial Times har Rupert Murdoch erklæret sig rede til poste op mod en milliard kroner ind for at få musik-butikken til at lægge ordentligt fra land.

I første omgang bliver den fulde musiktjeneste med DRM-fri musik-filer alene gjort tilgængelig for de amerikanske musikkunder, mens de globale kunder vil få adgang til udvalgte tjenester.

MySpace-musiktjeneste kommer samtidig med, at både Nokia og Sony Ericsson er i færd med at lancere deres egne store musiktjenester, som bygger på aftaler med de samme fire store musikselskaber.

Nokias nye musiktjeneste 'Comes with music' vil ret til ubegrænset musik-download i et år med købet af bestemte Nokia-telefoner. Sony Ericssons 'PlayNow Plys' vil bygge på samme koncept.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Linux Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-metodespecialist og projektkoordinator i Ballerup

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S