Mandagens aviser om it

CSC forbereder fagforeningsopgør. Telenor render med TDC-kunder. EU-parlamentet får net-tv. Autister får afslag på it-uddannelser.

CSC forbereder fagforeningsopgør

Det store amerikanske it-selskab CSC mener, at den danske underafdeling med omkring 1670 ansatte bliver holdt i for kort snor af danske fagforeninger. Derfor har den irske topchef for CSC Danmark, Herber Arthur Canavan, fået besked på at sætte hårdt mod hårdt.
"Vi har defineret moderniseringen af vores lokale danske fagforeningssystem, som en af vores strategiske udfordringer, og på min agenda ligger det i top-tre", siger han.
Udmeldingen kommer efter, at flere hundrede akademikere fra CSC kræver 18 procent i lønstigning over tre år og forventer at indgive varsel om kommende strejke i løbet af ugen. (Børsen)

Telenor render med TDC-kunder

Telenor, der står bag Sonofon, har indgået sin største enkeltaftale nogensinde. Firmaet har solgt 10.000 mobilabonnementer til DSB. Det betyder, at alle ansatte i DSB bliver mobile. Til gengæld har DSB opsagt sine fastnetlinjer hos TDC, hvilket betyder et tab på 7.000 fastnetlinjer. Børsen erfarer, at ordren indbringer Sonofon over 20 millioner kroner. (Børsen)

EU-parlamentet får net-tv

Europarl TV hedder den nye netbaserede tv-station, som Europa-Parlamentet har sat i søen. Meningen er, at kanalen skal sende direkte fra parlamentet, men den vil også give mulighed for at borgerne selv kan ytre sig. Alle kanalens udsendelser bliver vist på flere end 20 sprog. (Berlingske Tidende)

Autister får afslag til it-uddannelser

Manglende finansiering og modvillige kommuner hindrer højt begavede autister i at få de uddannelser, der kan sikre dem arbejde.
Folketinget vedtoget ellers i 2007 en lov, der netop havde til formål at sikre unge med særlige behov en treårig ungdomsuddannelse. Men for asperger-eleverne virker loven tilsyneladende ikke. De får afslag på afslag af forskellige årsager.
Undervisningsminister Bertel Haarder (V) er er rystet over kommunernes behandling af sagerne.
"Hvis kommunerne hævder, at der ikke er hjemmel i loven, så er det simpelthen forkert. Ikke blot er der lovhjemmel, der er også penge til det. Vi har netop lagt 15 millioner oven i beløbene til den særlige ungdomsuddannelse," siger han. (Politiken)

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS