CSC skal passe på - strejke kan betyde kundeflugt

Den mulige strejke blandt akademikerne i it-firmaet CSC kan koste dyrt, for andre leverandører ligger på lur.

Artikel top billede

Den amerikanske it-gigant CSC's danske afdeling er ude i lidt af et uvejr.

Først på året kunne Computerworld berette om røde advarselslamper hos CSC.

Nu kan næste problem måske være på vej for it-firmaet.

CSC's tæt ved 200 akademikere truer med at strejke, hvis de ikke får en lønstigning på 18 procent over tre år, erfarer Børsen.

Hvis det bliver realitet, kan CSC gå turbulente tider i møde. Strejken kan nemlig ramme kunderne.

"Kombinationen af lidt uro i forvejen, og at der så kommer nogle strejker indover, er selvfølgelig uheldig, hvis det har en indvirkning på kundernes aftaler og leder til forværret service," siger analytiker hos IDC, Brian Troelsen.

Hård konkurrence om kunderne

Og netop kundernes ve og vel mener Brian Troelsen burde bekymre CSC. For det skorter ikke på konkurrenter, der hellere end gerne vil overtage CSC's aftaler. .

"Det er et hårdt, konkurrencepræget marked, CSC er på. Så hvis der er mange af firmaets kunder, der bliver utilfredse på grund af en mulig strejke, så står der rigtig mange andre leverandører i kø, der gerne vil overtage dem. Det er der ingen tvivl om," siger han.

Selvom CSC altså skal passe på, advarer Brian Troelsen omvendt også de strejkende om at gå for vidt. Det kan ramme dem selv i sidste ende, vurderer han.

"På den korte bane er strejken til fordel. Men hvis det betyder, at CSC mister mange kunder, så er det ikke sikkert, at der er så mange jobs at få senere, i og med CSC kan risikere at skære ned, hvis de mister for meget i omsætning," siger han.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra External partner

    Hvorfor AI pentesting handler om validering, ikke støj

    I en digital tidsalder er netværkssikkerhed blevet en afgørende prioritet for virksomheder. Kunstig intelligens (AI) spiller en stigende rolle i at beskytte mod cybertrusler.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune