Amazons Kindle - ny version på vej

Artikel top billede

Tilbage til oversigten

Da Amazon sidste år lancerede Kindle, var noget af det mest banebrydende den tætte kobling til internettet i form af 3G-understøttelse.

Internet-opkoblingen åbner nemlig for adgang til flere end 180.000 digitale bøger i Amazon-boghandlen og et hav af aviser og blogs. Bøgerne fylder kun ganske lidt, 500 til 800 kilobytes i gennemsnit, og kan dermed downloades ganske hurtigt.

"Amazon betræder urørt grund, men der er ingen tvivl om, at der er et reelt marked for e-bogen," sagde Jørgen Balle Olesen, der er indehaver af online-boghandelen Saxo.com, sidste år til Computerworld.

Den Linux-baserede Kindle har et QWERTY-keyboard og en skærm på seks tommer med en opløsning på 600 x 800 pixel.

E-bogslæseren har 64 MB RAM og en intern hukommelse på 180 tilgængelige megabyte, der kan udvides med SD-kort.

Amazon skulle efter sigende arbejde på en opfølger til Kindle, Kindle2, men det er endnu uvist, hvornår den opdaterede version vil blive lanceret.

Se video med Amazons Kindle:

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse