Microsoft fremlægger krise-plan

Microsofts CFO har fremlagt en plan plan for, hvordan virksomhed skal klare sig igennem den økonomiske krise. Forventningerne til regnskabsåret er dalet.

Artikel top billede

Microsofts topchef, Steve Ballmer og CFO, Chris Liddell (t.v.) jubler knap så meget efter at have nedjusteret de økonomiske forventninger.

Computerworld News Service: Microsoft vil fokusere på at sænke kundernes samlede ejerskabsomkostninger og mindske sit eget forbrug for at skabe driftseffektivitet. Samtidig vil selskabet investere forsigtigt i den nærmeste fremtid, hvor den amerikanske og globale økonomi fortsat vil være skrøbelig.

"Der er stor usikkerhed omkring fremtiden på grund af økonomiens tilstand," siger Microsofts CFO, Chris Liddell i et telefonmøde.

"Vi kan ikke kontrollere økonomien, men vi kan kontrollere vores overordnede præstation i forhold til den."

Som en del af virksomhedens økonomiske erklæring for første kvartal af regnskabsåret 2009 sænkede Microsoft torsdag sine forventninger til resultatet for både andet kvartal og hele 2009.

Virksomheden er bange for, at pc-forbruget bliver lavere end forventet, hvilket vil få en negativ påvirkning på virksomhedens Windows klient-forretning, hvor Microsoft henter størstedelen af sin indtjening.

Håber på konkurrence-forspring

Den nye forventning til andet kvartal, der slutter 31. december, ligger mellem 17,3 og 17,8 milliarder dollars i indtjening og 0,51 til 0,53 dollars for udvandet indtjening per aktie.

Virksomheden har tidligere meldt ud, at man forventede en indtjening på omkring 18 milliarder dollars med en indtjening per aktie på 0,55 dollars per aktie for andet kvartal.

For hele regnskabsåret forventer man nu en indtjening på mellem 64,9 og 66,4 milliarder dollars med en indtjening per aktie, der ligger mellem 2 og 2,10 dollars.

Microsoft forventede tidligere en indtjening på mellem 66,59 og 67,1 milliarder dollars og en indtjening per aktie på mellem 2,11 og 2,18 dollars.

For at tiltrække og fastholde kunder, der gerne vil 'gøre mere med mindre' i den udfordrende økonomiske situation, vil Microsoft fokusere på at levere værdifulde produkter til en lav samlet ejerskabsomkostning for at få et konkurrenceforspring, fortalte Chris Liddell.

For at spare på udgifterne vil Microsoft reducere sit forbrug med 500 millioner dollars resten af regnskabsåret 2009, som slutter den 30. Juni, afslørede han.

Microsoft har også planer om at reducere sine marketingudgifter, så virksomheden fortsat kan køre effektivt, lød det fra Chris Liddell.

Oversat af Mille Bindslev

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job