Fujitsu sænker forventningerne

Fujitsu har nedjusteret sin økonomiske prognose for året på grund af de skrappe forhold på komponentmarkederne og den stærke japanske yen.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Fujitsu forventer et nettoresultat for perioden april 2008 til marts 2009 på 610 millioner dollars - en forringelse på 40 procent i forhold til det foregående år.

Fujutsu forventede oprindeligt et fordoblet nettoresultat i år, men det nye estimat angiver et fald på lige under en femtedel i forhold til sidste år.

Omsætningen forventes at ligge på cirka 52 milliarder dollars, hvilket udgør et fald på seks procent i forhold til sidste års estitamat.

Sammenlignet med sidste år viser det nye estimat et forventet fald i omsætningen på fem procent.

Fujitsu venter et væsentligt fald i salget af LSI logic-chips og stærkere konkurrence, der vil føre til lavere omsætning på harddiske, pc'er og mobiltelefoner.

Resultat for tredje kvartal

Den seneste tids hastige stigning af den japanske yen kommer også til at få betydning, da en stærk yen gør Fujitsus produkter dyrere i udlandet.

Virksomheden reviderede sin valutakursprognose for yen-euro og yen-pund for resten af året, og det har også haft indflydelse på sænkningen af de økonomiske forventninger.

Revisionen af nettoresultat-prognosen kom samtidig med, at Fujitsu indberettede sit regnskabsmæssige resultat for perioden juli til september.

Nettoresultatet for de tre måneder lå på cirka 43,3 millioner dollars, hvilket udgør et fald på 22 procent i forhold til samme periode sidste år, mens omsætningen var cirka 13,4 milliarder dollars og dermed en forringelse på fem procent.

Oversat af Mille Bindslev

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

KMD A/S

Customer Support Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Netcompany A/S

Erfaren databasespecialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Caroline Harkjær Bach som Business Controller ved netIP's kontor i Thisted. Hun er uddannet med en kandidat i erhvervsøkonomi med speciale i organisation, strategi og ledelse. Nyt job
Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S