Værs'go - her bryder tyven ind

Efter en frifindelse for at lægge billedoptagelser af en indbrudstyv på internettet har samme spilforhandlere på ny lagt billederne af tyven på nettet.

Artikel top billede

Ejerne af spilforhandleren Coolshop blev i sidste måned frifundet i en sag, hvor de var anklaget for at lægge billedoptagelser af en indbrudstyv på internettet.

"Derfor har vi igen lagt billederne på nettet og håber selvfølgelig, at nogen kan genkende tyven," siger Jacob Risgaard, Coolshops marketingdirektør.

Se videoen af den ubudne gæst her.

Coolshop var anklaget for at bryde persondataloven, der handler om, at man ikke må videregive såkaldt personhenførbare data. Afgørende for, at Coolshop blev frifundet, var, at tyven ikke kunne genkendes på billederne.

Og bliver han genkendt, ja så holder anklagen pludselig alligevel stik.

"Bliver tyven genkendt, risikerer vi paradoksalt nok at blive dømt i sagen, men det tager vi gerne med, hvis tyven bliver knaldet," siger Jacob Risgaard.

Baggrunden for Coolshops videooptagelser er, at virksomheden fem gange på få måneder har haft besøg af indbrudstyve.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job