Artikel top billede

Kommunikationschef i HP Henrik Kirkeskov fortæller, at HP og EDS har meldt sig ud af kapløbet om at købe KMD.

HP og EDS melder sig ud af KMD-kapløbet

Endnu en stor virksomhed dropper frieriet til KMD. Indtil videre har fire navngivne potentielle købere trukket følehornene til sig.

HP og EDS har været særdeles varme bud på en seriøs bejler til den store danske it-virksomhed KMD, hvis man skal tro nogle af de mere sejlivede rygter.

Nu har HP dog valgt at gå officielt ud og melde sig ud af kapløbet.

Henrik Kirkeskov, som er kommunikationschef i HP Danmark, har sendt følgende formulering til Computerworld.

"På linje med en række andre internationale leverandører, har HP og EDS nøje analyseret situationen. Vi betragter KMD som en meget attraktiv mulighed for vores serviceforretning, men vi har på nuværende tidspunkt valgt ikke at fortage os yderligere i forbindelse med salget af KMD."

Som det antydes i formuleringen fra HP slutter de to virksomheder sig til en prominent og efterhånden også stor flok af tidligere interesserede: NNIT, norske EDB Business Partner og Asger Jensby.

Danske NNIT trak sig, fordi KMD ikke passer i virksomhedens strategi. Norske EDB Business Partner på grund af den usikre økonomiske situation og de ustabile aktiemarkeder.

Og Asger Jensby, som angiveligt skulle have været mellemmand for en stor international spiller, trak også følehornene til sig, da der tilsyneladende ikke var basis for et samarbejde.

Henrik Kirkeskov fra HP ønsker ikke at uddybe sin kommentar overfor Computerworld.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere