Vigtigt it-aktie-index buldrer nedad med rekordfart

Nasdaq Internet Index er faldet med mere end 50 procent på under tre måneder, hvilket er langt værre end for Dow Jones Industrial Standard.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Nasdaq Internet Index ligger på omkring 62 point nu, men var oppe på 127,2 point 29. august. Dette er et fald på omkring 51 procent. Til sammenligning faldt Dow Jones-indekset kun omkring 31 procent i den samme periode.

Nasdaq Internet Index, der er noteret på børsen som QNET, blev lanceret for et år siden, for at man kunne følge virksomheder involveret i internetrelaterede tjenester.

Ifølge Yahoo Finance består dette indeks af 75 komponenter heriblandt aktierne for branchegiganter som Google, Amazon.com og Ebay. Amazon.com er faldet 55 procent, Ebay 54 procent og Google 42 procent.

Disse tider er særligt hårde for Yahoo, som også er del af Nasdaqs internetindeks.

Virksomhedens aktiepris er faldet 54 procent siden sidst i august, men faldet siden starten af året er endnu værre: Yahoo er nu mindre værd end en tredjedel af, hvad den var, da Microsoft tilbød at opkøbe virksomheden i januar.

Men visse finanseksperter mener dog alligevel, at det står bedre til med børsnoterede internetvirksomheder end med de fleste andre på trods af deres relativt høje aktiepriser.

En analyse af aktiepris set i forhold til indtægt blandt internet-aktier indikerer, at de er mere værd end Dow Jones-aktier, fortæller Mark Phanitsiri, som er investor hos Sageview Capital.

"Internet Index har stadig over den dobbelte indtjeningsværdi i forhold til Dow Jones," fortæller han The Industry Standard.

"Selv efter hele dette blodbad har investorer langt højere vækstforventninger til internetvirksomheder end til det generelle marked."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S