Danskerne og internetbranchen svigtede dotDK

DotDK dumpede i to ud af tre mulige kategorier, da foreningen skulle indhente støtte fra det danske internetsamfund.

Artikel top billede

IT- og Telestyrelsen har nu endelig begrundet, hvorfor styrelsen droppede dotDK og rykkede DK Hostmaster op på duksepladsen i udbuddet om at administrere det danske internet.

"IT- og Telestyrelsen vurderer, at dotDK ikke opfylder kravet om bred repræsentation, hvad angår de private brugere. Støtteerklæringerne opfylder således ikke de formelle krav i udbudsmaterialet," lyder det i en pressemeddelelse fra IT- og Telestyrelsen.

Ifølge styrelsens egen definition dækker kategorien de private brugere "privatpersoner, der anvender internettet" - med andre ord: den almindelige dansker.

DotDK var i medierne for godt en måned siden og markedsføre sig selv med en undersøgelse, der viste, at danskerne stod domæneopkomlingen bi og samtidigt anså dotDKs støtteforeninger for at være vigtige for det danske internet-samfund.

Tynd besætning i internetbranchen

Udover de private brugere skulle dotDK opnå støtte fra to andre grupperinger i det danske internetsamfund: "Internetbranchen" og "professionelle brugere".

DotDK magtede ifølge IT- og Telestyrelsen heller ikke at leve op til kravet om bred repræsentation fra internetbranchen, der dækker over registratorer, webhoteller, hostingfirmaer og internetudbydere.

"De organisationer, der har afgivet støtte fra denne del af det danske internetsamfund repræsenterer registratorer, og registratorer er et ud af en række segmenter inden for internetbranchen.

De støttende organisationer udgør derfor hverken hver for sig eller tilsammen betydelige og dermed vigtige leverandører eller øvrige internetudbydere i det danske internetsamfund," lyder styrelsens begrundelse for, at dotDK ikke opnåede opbakning fra denne gruppering.

Kun i kategorien "professionelle brugere" røg dotDK gennem IT- og Telestyrelsens nåleøje, da støtten fra Foreningen af Danske Interaktive Medier (FDIM) og Danmarks Rejsebureau Forening (DRF) var tilfredsstillende.

Annonceindlæg fra Kingston Technology

Vi låser vores hjem, så hvorfor beskytter vi ikke vores digitale liv?

Beskyttelsen af dine personlige og fortrolige data i den digitale tidsalder starter med betroede krypteringsløsninger.

Navnenyt fra it-Danmark

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension