HP hitter i Iran trods embargo

Siden Clinton-tiden har amerikanske firmaer haft forbud mod at eksportere til det præstestyrede Iran, men alligevel er HP-printere et hit i det mellemøstlige land.

Artikel top billede

Foto: Matt Trommer / iStockphoto (Foto: Matt Trommer)

Det anspændte forhold mellem Iran og USA fik i 1995 den daværende amerikanske præsident, Bill Clinton, til at indføre et eksportforbud til præstestyret i Iran.

Alligevel er HP-printere eksporteret til landet siden 1997. Det er sket via en mellemstation i Dubai, skriver The Boston Globe.

"Det er sværere at bevise, at en producent har kendskab til salget til Iran, når selskabet bruger en distributør," siger Robert Clifton Burns, der er advokat i Washington med speciale i eksportlovgivning, til avisen.

Mellemstationen for HPs produkter er det indisk-ejede firma Redington Gulf, der bruger Dubai som transit-led, inden produkterne fortsætter deres vej til Iran.

Redington Gulf åbnede for ti år siden et lille kontor i Iran hovedstad, Teheran, men i dag har firmaet også et servicecenter specialiseret i HP-produkter.

En talskvinde fra HP udtaler til The Boston Globe, at HP har "en politik i fuld overensstemmelse med al amerikansk eksportlovgivning". Hun ønsker ikke at komme nærmere ind på, hvor meget kendskab HP har til printernes popularitet i Iran.

Sidder solidt på markedet

Populariteten er dog ikke til at tage fejl af.

Ifølge en tidligere undersøgelse fra 2007 udført af Teherans Taliya News skulle HP sidde på 41 procent af det iranske printermarked, og dermed er selskabet den største spiller Iran.

Andrew DeSouza, der er talsmand for det amerikanske finansministerium, understreger over for The Boston Globe, at amerikanske selskaber har pligt til at droppe aftaler med distributører, hvis de skulle få kendskab til, at produkterne fortsætter videre til lande under embargo.

Specielle danske regler for Iran-eksport

Den amerikanske embargo af Iran gør, at andre lande er bange for at handle med landet.

Computerworld har tidligere skrevet en serie om eksport af it-produkter til diktaturstater. I den anledning kontaktede Computerworld sidst i november interesseorganisationen Dansk Industri, som var bekendt med Irans situation.

"Der er rigtigt mange danske virksomheder, der får henvendelser fra Iran i øjeblikket. Iranerne har svært ved at finde firmaer, der tør levere til dem, og derfor shopper de rundt i øst og vest. Selv virksomheder der aldrig har været aktive i Mellemøsten modtager pludseligt nogle koloenorme ordre," sagde Peter Thagesen, der er afsætningspolitisk chef hos Dansk Industri.

Peter Thagesen fremhævede, at it-virksomheder bør være ekstra opmærksomme, når de eksporterer til et land som Iran. Danske virksomheder må nemlig ikke eksportere hvad som helst til autoritære regimer.

"Reglerne kan være svære at gennemskue og eksport af it-produkter er særligt i farezonen. Ofte kræver det blot en lille ændring i noget software eller hardware, før det kan bruges til andre formål, end det er tiltænkt," fortalte Peter Thagesen.

Amnesty International har tidligere kritiseret det danske firma Milestone, der eksporterer overvågningssoftware til blandt andet Iran.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS