Skal du med? Onsdag åbner vi Computerworld Cloud og AI festival - større end nogensinde og med stjerneprogram

Sæt kurs mod Computerworlds Cloud og AI festival i Ballerup Super Arena, der åbner onsdag med to dages tætpakket program. Over 120 talere og mere end 3.000 it-professionelle er allerede meldt til. Du kan stadig nå at være med - endda helt gratis.

Artikel top billede

Onsdag starter Computerworlds Cloud & AI festival i Ballerup Super Arena, hvor hele it-branchen er samlet. På scenerne kan du møde talere som André Rogacszewski, Svend Brinkmann, Rufus Gifford og Jakob Ellemann-Jensen og høre erfaringer fra Danmarks største virksomheder og techaktører. (Foto: Computerworld Cloud & AI Festival i Ballerup Super Arena)

5-4-3-2-1. Nu slutter nedtællingen til Computerworlds største festival til dato, Computerworld Cloud og AI festival 2026, der om få timer slår portene op,

De store emner spænder lige fra AI-agenter, digital suverænitet, hybride trusler og en verden præget af politiske spændinger og teknologisk afhængighed.

Det hele kommer til at foregå onsdag og torsdag, hvor den røde løber er rullet ud foran Ballerup Super Arena til et brag af en festival.

Her vil mere end 3.000 it-professionelle være samlet til et gigantisk program, der er langt større tidligere år.
Der vil også være helt praktiske emner såsom at lære, hvordan du bygger en privat AI-platform eller hvordan du selv kan køre AI on-prem, eller hvordan du som CIO kan gå til din bestyrelse og fremlægge en konkret plan for cybersikkerhed og dit sikkerhedsarbejde er under kontrol.

I forhold til ledelse vil du få læring i at kunne styrke medarbejdernes dømmekraft og even til at samarbejde med AI samt høre, hvordan du motivere kunde-kommunikation ved hjælp af moderne AI-undersøttende platforme.

Det og meget mere er blot en lille del af det massive program.

To dage spækket med AI og cloud

Programmet er sat sammen med det ene formål: At du får dyb indsigt i AI-agenter, enterprise-arkitektur, moderne cloudplatforme, cybersikkerhed, compliance og samspillet mellem cloud, data og forretning.

På scenerne kan du se frem til at møde den tidligere amerikanske ambassadør Rufus Gifford, Jakob Ellemann-Jensen fra Dansk Erhverv, professor Svend Brinkmann, Mindy Cancila fra Dell Technologies, Novo Chief AI Officer Anja Leth Zimmer, Lundbecks CIO Claus Thomsen, Danfoss’ CIO Sune Baastrup og den digitale vismand Jan Damsgaard.

120 forskere, key-note-tale og teknologi-eksperter deler konkrete erfaringer fra fire store scener, der gør det enkelt at dykke ned i, hvordan virksomheder udvikler, driver og sikre moderne cloud-baserede løsninger og skaber værdi med AI.

Helt aktuelt kan du også blive klogere på den skræmmende, men højst aktuelle debat: Hvordan sikre vi at AI ikke slår os alle ihjel, men holder mennesket ansvarlig for at styre AI-agenterne?

Det og meget mere og mellem oplæg er der plads til gode samtaler, nye forbindelser og mulighed for at sparre med andre, der arbejder med nogle af de samme udfordringer som dig selv.

Det er svært at undgå at blive skuffet: Kom og lær mere om læringen fra frontlinjen, når AI bevæger sig fra teknologi fra at obsevere til analysere til nu at kunne opdage trusler og handle autonomt.

Eller hør mere om digital suverænitet og bliv klogere på suverænitet, som let kan blive et uoverskueligt projekt. Altså konkret viden om at minimere risikoen ved at få en integreret strategi til at få digital suverænitet.

Eller kom foran i det næste kapitel i en hybrid verden, hvor du kan få indblik i de teknologiske tendenser, der former it-strategier de kommende år. Hvilke innovationer og hvilke investeringer, skal du satse på?

Kom med og undgå FOMO

Så kom og vær med. Computerworld gjort sig yderst umage med at sammensætte et tætpakket program, der alle kredser om AI og cloud som afgørende teknologier for virksomheder, der vil udvikle forretningen, effektivisere driften og styrke konkurrenceevnen.

Du kommer til at møde virksomheder og organisationer som Danske Bank, Novo, Københavns Lufthavne, Microsoft, Statens IT, ATP, Danfoss, Lundbeck, Rigspolitiet, CBS, Niels Bohr Instituttet og mange flere.

Altså kan du her få viden om, hvordan du styrer dine omkostninger med AI? Du kan også høre om andre, der har valgt at gå en anden vej og har fravalgt OpenAI til fordel for open source modeller?

Se det aktuelle program og læs mere på cloud-festival.dk.

Den første keynote går på scenen tirsdag 09:00 og forsætter frem til klokken 17:00.

Annonce

Annonceindlæg fra gavdi

AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S