AI-rivalerne ønsker at bremse teknologiens fart: Nvidia-topchef vil træde på speederen

Chip-producentens øverste chef, Jensen Huang, deler ikke holdningen om, at tempoet for udviklingen af kunstig intelligens bør sænkes, så der kan skabes rammer for en sikker AI-fremtid.

Artikel top billede

Jensen Huang, topchef for Nvidia. (Foto: Nvidia PR)

Mens AI-topfolk som Elon Musk, Anthropic-direktør Dario Amodei og OpenAI's direktør Sam Altman er enige om at sænke tempoet i forbedringerne af kunstig intelligens, har Nvidia-topchef Jensen Huang den omvendte holdning.

Det kom frem, da manden bag de særlige grafiske computerchips, som har muliggjort de senere års AI-revolution, deltog mandag i en stor it-konference i Los Angeles ved navn All-In Summit.

Og all in var netop, hvad Jensen Huang gik på scenen med.

Ikke alene flashede han sit fortrolige forhold til Donald Trump ved ganske modigt at sætte USA's præsident på højttaler, så alle konferencedeltagere kunne lytte med på et live telefonopkald fra Washington.

Jensen Huang stemte også i og erklærede sig enig i Donald Trumps kritik af de AI-aktører, som ønsker øget regulering af AI.

En teknologi, som er kommet i vælten i de seneste dage, da først en central AI-udvikler råbte vagt i gevær over truslen mod menneskeheden fra kunstig intelligens, hvorefter Anthropics og OpenAI's topledere lagde personlige uoverensstemmelser til side, stemte i og opfordrede til at sænke tempoet i AI-udviklingen.

Desuden har Elon Musk, manden bag blandt andet SpaceX, X og Tesla, hvori den generative model Grok er dybt integreret, erklæret sig som tilhænger af at sænke farten på teknologien.

"Det er et svindelnummer"

På scenen havde Jensen Huang og værterne fra podcasten All-In ifølge TechCrunch diskuteret opfordringen til at sænke tempoet, hvormed AI's evner forbedres.

”De spiller lige i hænderne på en masse mennesker, der ikke ønsker at se det ske,” sagde Donald Trump ud i æteren og fortsatte:

”Det kan være politiske aktører. Det kan også være Kina. Og vi kommer ikke til at lade det ske. Det er et svindelnummer.”

”De har ret. Vi kommer ikke til at lade det ske, sir,” svarede Huang, mens publikum brød ud i klapsalver.

Donald Trump har givet udtryk for, at den voksende modstand mod opførelsen af ​​datacentre er en del af en international psykologisk operation, der har til formål at bremse USA's økonomiske vækst.

En nylig Gallup-måling viser dog, at 7 af 10 amerikanere er imod opførelsen af ​​datacentre i deres lokalområde, mens over 50 procent af de adspurgte peger på datacentrenes påvirkning af miljøressourcerne.

Børsnotering udskudt

Det store spørgsmål om, hvorvidt tiden er inde til, at AI-udviklingen skal tackles og reguleres, blev for alvor stillet i den forgangne weekend.

Tre af de vigtigste spillere i markedet – OpenAI, Anthropic og Microsoft – er klar til at bremse op på hver deres måde. Det opsigtsvækkende er, at netop de tre selskaber har en klar idé om, hvad de kan udvikle, og hvad AI kan blive til.

OpenAI's Sam Altman meddelte tillige i weekenden, at OpenAI's ellers længe ventede børsnotering udskydes frem til engang i 2027 på grund af en vis uklarhed om fremtiden.

På den anden side står de, som ønsker, at AI har fri bane og alene styres af det frie marked. Til dem hører altså Donald Trump og Nvidias topchef, Jensen Huang.

Læses lige nu

    Annonce

    Roskilde Universitet

    AV Tekniker

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT Korsør

    Region Sjælland

    BEC Financial Technologies

    Business Continuity Manager - Business Impact & Criticality

    Region Sjælland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S