Hastighed øges markant med nyt Linux-filsystem

Linus Torvalds benyttede juleferien til at præsentere en ny version af Linux-kernen, og den byder på masser af nyheder.

Artikel top billede

Linux-kernen i version 2.6.28 er i juleferien blevet lanceret af Linux-faderen, Linus Torvalds.

Den meste interessante nyhed i version 2.6.28 er stabil understøttelse af filsystemet ext4, der som navnet antyder, er afløser til ext3.

Det nye filsystem byder blandt andet på op til 20 gange hurtigere kontrol over filsystemet. Det skriver Linuxworld.se.

Bedre grafik

I den nye kerne er sub-systemet GEM (Graphics Execution Manager) endelig kommet på plads.

Grafikken har tidligere været et virvar af drivere, applikationer og sub-systemer, der alle har kæmpet om at kontrollere grafikken.

GEM er tænkt som en løsning på dette problem, og er således en markant modernisering af grafik-strukturen.

Kernel 2.6.28 yder desuden support til trådløse teknologier som Ultra Wide Band (UWB), Wireless USB og UWB-IP.

Den nye kerne gør det ligeledes enklere for udviklere at se hvilke applikationer, der stjæler tid under opstart. Det medfører, at det bliver lettere at trimme kernen, hvilket giver et hurtigere system som resultat.

En komplet liste med alle nyhederne og de tekniske specifikationer kan findes på Kernelnewbies.

Annonce

Annonceindlæg fra Lector

AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job