Ser vi fremtidens Apple i aften?

ComputerViews: I aften ser vi måske de første antydninger af et Apple uden det karismatiske ikon Steve Jobs ved roret. Er en ny boss på vej ind i æblehuset?

Artikel top billede

Når tæppet falder i aften for den uigenkaldeligt sidste MacWorld-tale fra Apple, er topchef Steve Jobs, tv., skiftet ud med marketingdirektør Phil Schiller.

ComputerViews: Når klokken slår syv i aften dansk tid og lyset tændes i Moscone Center i San Francisco, har de mest længselsfulde Apple-fans allerede stået i kø i timevis hen ad 4th Street, hvor messecentret ligger.

Og ikke mindst er det stedet, hvor den årlige - og en af de mest betydningsfulde it-messer overhovedet - Macworld Expo finder sted.

Det er her fra scenekanten i Moscone, at Apples legendariske topchef Steve Jobs år efter år har vist showmanship i verdensklasse og henrykket især skaren af dedikerede Mac-fans, der nærmest betragter messen som en årlig højtid.

Jobs has left the building

Men ikke i år. Steve Jobs har forladt bygningen. Faktisk har Apple gjort det klart, at firmaet fremover slet ikke ønsker at deltage i den type messer, som MacWorld er. Tiden er løbet fra den slags arrangementer, mener Apple.

Det er i sig selv opsigtsvækkende, og mange spørger, om MacWorld kan eksistere uden Apple.

Er Apples tilstedeværelse ikke det, der holder sammen på - og udgør kernen i - MacWorld-messen, spørger mange.

Schiller skal gøre det næsten umulige

Men er vi i virkeligheden vidne til mere og andet end blot de sidste krampetrækninger for den store it-messe, der sidste år havde næste 50.000 besøgende?

Er der tale om et firma, der kæmper for at (be)vise, at det kan køre selv - uden Steve Jobs' støttehjul?

Meget kunne tyde på det.

I aften er det nemlig Apple-chefens side kick, marketingdirektøren med 17 år hos Apple, Phil Schiller, der står for at styre slagets gang, når lyset tændes og alles opmærksomhed rettes mod det sædvanligvis mørke scenetæppe med det prominente, hvide Apple-logo.

Væk vil være Steve Jobs' karakteristiske udråb som "boom" og det legendariske "one more thing", som han kundgør med en næsten Columbo'sk afdæmpethed, lige før han som oftest trækker showets største kanin op af hatten.

Væk vil være Steve. Kort og godt. Han kæmper for at komme sig efter uhyggelige vægttab, der til de seneste mange Apple-shows i stigende grad har bekymret fans såvel som aktionærer.

Schiller kan også underholde

Derimod er der grund til at tro, at Phil Schiller vil gøre alt, hvad han kan for at imponere de mange tilskuere, der forventer brød og underholdning. Ordinært er det sidste, et Apple-show må være.

Og netop underholdning er Phil Schiller ikke fremmed overfor. Han har ofte ageret Steves komiske halvdel, når produkter skulle demonstreres.

Måske kan nogen ligefrem huske, da han under en præsentation i 1999 lod sig falde fra anseelig højde, for at demonstrere et accelerometer i en bærbar, mens Steve begejstret stod og betragtede.

Fremtiden uden Jobs er her nu - måske

Derfor ser vi måske i aften, hvordan et Apple kunne tage sig ud uden Steve Jobs' tilstedeværelse.

Mon ikke han selv er den mest spændte af alle, når han formentlig ligger hjemme under tæppet og følger med.

Perfektionisten Jobs er i hvert fald sig selv pinlig bevidst om sin store betydning for Apple.

Derfor kom gårsdagens udmelding om hormon-sygdommen også kun, fordi spekulationerne om hans helbred ellers helt truede med at overdøve Schillers tale, lod Steve forstå.

"I har fået mere at vide, end jeg egentlig ønskede at fortælle," skrev han i det åbne brev til Apple-folket.

Udmeldingen kommer altså ikke mindst for at give Phil Schiller optimale betingelser for at brænde igennem i aften.

Og måske køre ham i stilling til en fremtid som ny topchef?

Kun fremtiden vil vise, om aftenens tæppefald også betyder kongens, Steves, fald.

Når jeg i aften tuner ind på talen, vil jeg i hvert fald ikke kunne lade være med at spekulere over, om vi måske er vidne til konturerne af fremtidens Apple.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job