EU i nyt monopol-fremstød mod Microsoft

EU går igen i flæsket på Microsoft. Denne gang handler det om Microsofts metoder, når det handler om selskabets forretningsmæssigt vigtige Internet Explorer.

Artikel top billede

EU har efter længere tids rumlerier iværksat et nyt fremstød mod Microsoft, som EU fortsat mener krænker europæisk konkurrence-lov.

I centrum står Microsofts webbrowser, Internet Explorer, som selskabet har indbygget i det udbredte styresystem, Windows. Det mener EU skader den fri konkurrence på området og hindrer konkurrenterne i for alvor at komme ind på markedet.

Fremstødet minder meget om den første store batalje, som Microsoft kom ud i midt-1990'erne, hvor de amerikanske myndigheder mente, at Microsoft uretmæssigt vred armen om på Netscape. Dengang kom Microsoft successfuldt ud af bataljen.

Det var ikke tilfældet for fem år siden, da EU i en lignende sag tildelte Microsoft en milliard-bøde med klar besked om, at Microsoft skulle ændre sin forretningsmodel.

Denne sag blev anket, men blev endeligt afgjort i september 2007.

Microsoft nærlæser

EU-Kommissionens nye tiltalte blev leveret til Microsofts hovedkvarter i Seattle-forstaden Redmond i torsdags.

Microsoft er nu gået i gang med at nærlæse anklagerne og vil komme med et svar i løbet af de næste to måneder, lyder det.

Den nye sag - der bliver iværksat efter et års forundersøgelser - er den første i en hel række, som ventes at blive iværksat i den kommende tid.

Grundlaget for denne den første sag er en klage fra den norske browser-producent, Opera.

Internet Explorer er fortsat den klart mest udbredte browser i verden med en markedsandel på omkring 70 procent. Operas markedsandel er på omkring 0,7 procent.

Alternativt produkt

Nu er spørgsmålet så, hvordan sagen vil ende.

Fra flere sider lyder det, at håbet er, at EU finder andre veje end i den seneste afgørelse, hvor Microsoft blev beordret til at producere et Windows-alternativ, hvor Windows Media Player - der dengang var sagens kerne - ikke var bundlet sammen med styresystemet.

Det gjorde Microsoft, men salget af den ikke-bundlede version - der blev solgt til samme pris som den bundlede - var elendigt. Det var også tilfældet herhjemme.

Opera-chef John von Tetchner siger, at denne løsning ikke er attraktiv.

"Det er ikke, hvad vi er ude efter. Den eneste måde, hvorpå man kan give brugerne et reelt valg, er ved at fjerne IE helt fra Windows og enten erstatte det med en browser fra en konkurrent eller tilbyde en liste af browsere, som brugeren kan vælge imellem," siger han til Computerworlds amerikanske nyhedsbureau, IDGNS.

Sideløbende med den pågældende sag åbner EU en undersøgelse, der skal kaste lys over, hvorvidt Microsoft tilbageholder oplysninger for selskaber, der ønsker at gøre deres produkter kompatible med Microsoft Office.

Ligeledes vil EU kigge nærmere på interoperatibilitets-problemer med Windows server-produkter og Microsofts .Net-software, som ECIS (European Committee for Interoperable Systems) - der tæller blandt andre IBM, Sun, Oracle, Red Hat og Opera - har klaget over.

ECIS mener, at Microsoft med vilje tilbageholder vigtige oplysninger, som er nødvendige for at gennemføre en succesfuld sammensmeltning med Microsofts produkter.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Mobilplan ApS

Customer Support Specialist

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S