EU i nyt monopol-fremstød mod Microsoft

EU går igen i flæsket på Microsoft. Denne gang handler det om Microsofts metoder, når det handler om selskabets forretningsmæssigt vigtige Internet Explorer.

Artikel top billede

EU har efter længere tids rumlerier iværksat et nyt fremstød mod Microsoft, som EU fortsat mener krænker europæisk konkurrence-lov.

I centrum står Microsofts webbrowser, Internet Explorer, som selskabet har indbygget i det udbredte styresystem, Windows. Det mener EU skader den fri konkurrence på området og hindrer konkurrenterne i for alvor at komme ind på markedet.

Fremstødet minder meget om den første store batalje, som Microsoft kom ud i midt-1990'erne, hvor de amerikanske myndigheder mente, at Microsoft uretmæssigt vred armen om på Netscape. Dengang kom Microsoft successfuldt ud af bataljen.

Det var ikke tilfældet for fem år siden, da EU i en lignende sag tildelte Microsoft en milliard-bøde med klar besked om, at Microsoft skulle ændre sin forretningsmodel.

Denne sag blev anket, men blev endeligt afgjort i september 2007.

Microsoft nærlæser

EU-Kommissionens nye tiltalte blev leveret til Microsofts hovedkvarter i Seattle-forstaden Redmond i torsdags.

Microsoft er nu gået i gang med at nærlæse anklagerne og vil komme med et svar i løbet af de næste to måneder, lyder det.

Den nye sag - der bliver iværksat efter et års forundersøgelser - er den første i en hel række, som ventes at blive iværksat i den kommende tid.

Grundlaget for denne den første sag er en klage fra den norske browser-producent, Opera.

Internet Explorer er fortsat den klart mest udbredte browser i verden med en markedsandel på omkring 70 procent. Operas markedsandel er på omkring 0,7 procent.

Alternativt produkt

Nu er spørgsmålet så, hvordan sagen vil ende.

Fra flere sider lyder det, at håbet er, at EU finder andre veje end i den seneste afgørelse, hvor Microsoft blev beordret til at producere et Windows-alternativ, hvor Windows Media Player - der dengang var sagens kerne - ikke var bundlet sammen med styresystemet.

Det gjorde Microsoft, men salget af den ikke-bundlede version - der blev solgt til samme pris som den bundlede - var elendigt. Det var også tilfældet herhjemme.

Opera-chef John von Tetchner siger, at denne løsning ikke er attraktiv.

"Det er ikke, hvad vi er ude efter. Den eneste måde, hvorpå man kan give brugerne et reelt valg, er ved at fjerne IE helt fra Windows og enten erstatte det med en browser fra en konkurrent eller tilbyde en liste af browsere, som brugeren kan vælge imellem," siger han til Computerworlds amerikanske nyhedsbureau, IDGNS.

Sideløbende med den pågældende sag åbner EU en undersøgelse, der skal kaste lys over, hvorvidt Microsoft tilbageholder oplysninger for selskaber, der ønsker at gøre deres produkter kompatible med Microsoft Office.

Ligeledes vil EU kigge nærmere på interoperatibilitets-problemer med Windows server-produkter og Microsofts .Net-software, som ECIS (European Committee for Interoperable Systems) - der tæller blandt andre IBM, Sun, Oracle, Red Hat og Opera - har klaget over.

ECIS mener, at Microsoft med vilje tilbageholder vigtige oplysninger, som er nødvendige for at gennemføre en succesfuld sammensmeltning med Microsofts produkter.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger Entreprise Arkitekt

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Fullstack softwareudvikler i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S