Svenskerne klar til at udrulle 4G-teknologi

Mens det er 3G og Turbo 3G, der er teleselskabernes kæledægger herhjemme, er vort svenske broderfolk nu begyndt på udrulningen af 4G i form af LTE-teknologien.

Artikel top billede

LTE står for Long Term Evolution, og teknologien udmærker sig ved, at hastighederne er markant højere, end det er tilfældet med 3G.

Derfor har TeliaSonera og Ericsson nu indgået en kontrakt om at udrulle LTE i Stockholm, så befolkningen i den svenske hovedstad vil kunne opleve en kommerciel lancering i 2010.

"LTE bringer den højst mulige ydelse og netværks-kapacitet, hvilket er en nødvendighed for at kunne imødegå behovet hos den hurtigt voksende gruppe af brugere af mobilt bredbånd rundt omkring i verden," udtaler Mikael Bäckstrøm, direktør for Ericsson i Norden og Baltikum.

LTE er en videreudvikling af 2G og 3G, men dog så forskellig, at det kræver nyt udstyr hos både slutbruger og netværks-operatør.

3G har sin begrænsning

Selv om udviklingen indenfor Turbo 3G har været ganske markant i de senere år, så har 3G-teknologien sin begrænsning.

Hvor 7,2 mbit/s i dag er den højeste hastighed på Turbo 3G herhjemme, så vil LTE befinde sig i en helt anden liga.

Sidste efterår kunne Ericsson således meddele, at netværksselskabet nu havde opnået hastigheder på 100 mbit/s på LTE.

Hidtil har LTE kæmpet side om side med Wimax om at blive fremtidens trådløse bredbåndsteknologi, men på det seneste har flere branche-analytikere udtrykt tvivl om Wimax' mainstream-fremtid.

Det er ikke kun i Europa, LTE-udrulningerne så småt begynder. I USA forventer selskaber som Verizon og AT&T også at kunne lancere LTE-netværk i 2010.

Ifølge analysehuset ABI Research har ialt 18 operatører rundt omkring i verden planer om at udrulle LTE-netværk. Analysefirmaet forventer, at selskaberne vil investere omkring 50 milliarder kroner (8,6 milliarder dollars) på teknologien over de næste fem år.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra XFlow

    Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

    Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S