Svenskerne klar til at udrulle 4G-teknologi

Mens det er 3G og Turbo 3G, der er teleselskabernes kæledægger herhjemme, er vort svenske broderfolk nu begyndt på udrulningen af 4G i form af LTE-teknologien.

Artikel top billede

LTE står for Long Term Evolution, og teknologien udmærker sig ved, at hastighederne er markant højere, end det er tilfældet med 3G.

Derfor har TeliaSonera og Ericsson nu indgået en kontrakt om at udrulle LTE i Stockholm, så befolkningen i den svenske hovedstad vil kunne opleve en kommerciel lancering i 2010.

"LTE bringer den højst mulige ydelse og netværks-kapacitet, hvilket er en nødvendighed for at kunne imødegå behovet hos den hurtigt voksende gruppe af brugere af mobilt bredbånd rundt omkring i verden," udtaler Mikael Bäckstrøm, direktør for Ericsson i Norden og Baltikum.

LTE er en videreudvikling af 2G og 3G, men dog så forskellig, at det kræver nyt udstyr hos både slutbruger og netværks-operatør.

3G har sin begrænsning

Selv om udviklingen indenfor Turbo 3G har været ganske markant i de senere år, så har 3G-teknologien sin begrænsning.

Hvor 7,2 mbit/s i dag er den højeste hastighed på Turbo 3G herhjemme, så vil LTE befinde sig i en helt anden liga.

Sidste efterår kunne Ericsson således meddele, at netværksselskabet nu havde opnået hastigheder på 100 mbit/s på LTE.

Hidtil har LTE kæmpet side om side med Wimax om at blive fremtidens trådløse bredbåndsteknologi, men på det seneste har flere branche-analytikere udtrykt tvivl om Wimax' mainstream-fremtid.

Det er ikke kun i Europa, LTE-udrulningerne så småt begynder. I USA forventer selskaber som Verizon og AT&T også at kunne lancere LTE-netværk i 2010.

Ifølge analysehuset ABI Research har ialt 18 operatører rundt omkring i verden planer om at udrulle LTE-netværk. Analysefirmaet forventer, at selskaberne vil investere omkring 50 milliarder kroner (8,6 milliarder dollars) på teknologien over de næste fem år.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job