Danmark hårdt ramt i nyt virusangreb

Et af de mest omfattende virusangreb i fem år har ramt Danmark hårdt. Virussen kan skabe kæmpe bot-netværk.

Artikel top billede

I netop disse dage raserer et af de værste virusangreb i fem år, og mere end ni millioner pc'er verden over er smittet med virussen Downadup.

Det vurderer sikkerhedsselskabet F-Secure.

Angrebet har ramt de danske Windows-computere hårdt, og Danmark ligger i den tunge ende af listen, når antallet af andelen af inficerede maskiner gøres op, siger Peter Kruse, direktør i it-sikkerhedsfirmaet CSIS Security Group.

"De nyeste tal, vi har set, tyder på, at 45.000 maskiner i Danmark er ramt. Det er et højt antal efter danske forhold," siger han.

"Vi har haft talrige virksomheder, der er blevet inficeret allerede."

Udnytter gammelt hul

Der har især været fart i udbredelsen af Downadup i den sidste uge, hvor en ny variant af virussen så dagens lys.

Siden da er antallet af inficerede maskiner eksploderet fra 2,4 millioner i tirsdags til altså cirka ni millioner i dag, mener F-Secure.

Downadup udnytter et sikkerhedshul i Windows, der har været kendt siden oktober, hvor Microsoft lukkede det med en sikkerhedsopdatering.

Der står dog stadig mange maskiner, der ikke har installeret patchen fra Redmond. Det er disse maskiner, der i dag er med til at sprede virussen.

Men Downadup udmærker sig også ved at blive spredt vis USB-medier, og jo flere maskiner på et netværk, der er inficeret, jo farligere bliver virussen.

Den udnytter nemlig regnekraften i de allerede smittede maskiner, til at brute force-bryde kodeordet på 'rene' computere, som den så kan installere sig på.

Opdaterer sig selv

Der er stadig ingen, der ved, hvad bagmændende vil bruge de inficerede maskiner til, men det tyder på, at virussen er i stand til at stoppe det antivirusprogram, der ellers skulle beskytte en maskine.

Hvornår det sker, ved ingen. Men det kan være når som helst.

Hver dag forsøger de inficerede maskiner at oprette forbindelse til 250 tilsyneladende tilfældigt generede domæner. Ét af disse er kontrolleret af udviklerne af Downadup, der kan instruere programmet i at downloadet ondsindet software fra domænet.

Og det gør den svær at stoppe, for det er umuligt at blokere for smittekilden, så længe antivirusproducenterne ikke ved, hvilket domæne de kriminelle vil bruge.

Der er dog frigivet gratisprogrammer, der kan fjerne virussen fra ramte maskiner. Du kan blandt andet hente et her.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Manager til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse