Danmark hårdt ramt i nyt virusangreb

Et af de mest omfattende virusangreb i fem år har ramt Danmark hårdt. Virussen kan skabe kæmpe bot-netværk.

Artikel top billede

I netop disse dage raserer et af de værste virusangreb i fem år, og mere end ni millioner pc'er verden over er smittet med virussen Downadup.

Det vurderer sikkerhedsselskabet F-Secure.

Angrebet har ramt de danske Windows-computere hårdt, og Danmark ligger i den tunge ende af listen, når antallet af andelen af inficerede maskiner gøres op, siger Peter Kruse, direktør i it-sikkerhedsfirmaet CSIS Security Group.

"De nyeste tal, vi har set, tyder på, at 45.000 maskiner i Danmark er ramt. Det er et højt antal efter danske forhold," siger han.

"Vi har haft talrige virksomheder, der er blevet inficeret allerede."

Udnytter gammelt hul

Der har især været fart i udbredelsen af Downadup i den sidste uge, hvor en ny variant af virussen så dagens lys.

Siden da er antallet af inficerede maskiner eksploderet fra 2,4 millioner i tirsdags til altså cirka ni millioner i dag, mener F-Secure.

Downadup udnytter et sikkerhedshul i Windows, der har været kendt siden oktober, hvor Microsoft lukkede det med en sikkerhedsopdatering.

Der står dog stadig mange maskiner, der ikke har installeret patchen fra Redmond. Det er disse maskiner, der i dag er med til at sprede virussen.

Men Downadup udmærker sig også ved at blive spredt vis USB-medier, og jo flere maskiner på et netværk, der er inficeret, jo farligere bliver virussen.

Den udnytter nemlig regnekraften i de allerede smittede maskiner, til at brute force-bryde kodeordet på 'rene' computere, som den så kan installere sig på.

Opdaterer sig selv

Der er stadig ingen, der ved, hvad bagmændende vil bruge de inficerede maskiner til, men det tyder på, at virussen er i stand til at stoppe det antivirusprogram, der ellers skulle beskytte en maskine.

Hvornår det sker, ved ingen. Men det kan være når som helst.

Hver dag forsøger de inficerede maskiner at oprette forbindelse til 250 tilsyneladende tilfældigt generede domæner. Ét af disse er kontrolleret af udviklerne af Downadup, der kan instruere programmet i at downloadet ondsindet software fra domænet.

Og det gør den svær at stoppe, for det er umuligt at blokere for smittekilden, så længe antivirusproducenterne ikke ved, hvilket domæne de kriminelle vil bruge.

Der er dog frigivet gratisprogrammer, der kan fjerne virussen fra ramte maskiner. Du kan blandt andet hente et her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S