Danske Bank gør tabstallene op

Det er ikke kun regnskabskurven, der er for nedadgående i Danske Bank. Det er antallet af it-medarbejdere også. Her fortæller it-direktøren, hvor der skæres ind til benet.

Artikel top billede

It-afdelingen skal sige farvel til 100 mand, fortæller Peter Trier Schleidt nu til Computerworld. Foto: Torben Klint (Foto: Torben Klint)

Dagens tabstal i Danske Bank har været høje.

I morges kunne Computerworld fortælle, at en stor del af personalenedskæringerne skal findes indenfor it-området.

Danske Banks spareplan rummer nemlig en fyringsrunde, hvor 350 medarbejdere skal afskediges.

Det er en direkte konsekvens af det ringe regnskab, hvor Danmarks største bank på et enkelt år er gået fra et rekordoverskud på 15 milliarder kroner til et overskud på en milliard.

Der er således tabt mere end en milliard kroner per måned i 2008.

Fyringsrunden kommer til at slå hårdt i it-afdelingen, dog er tallet knap så højt, som det har været fremme tidligere i dag.

Godt en tredjedel af de 350 afskedigelser rammer således personale, der beskæftiger sig med it-udvikling.

"Vi vil gå 100 mand ned i it-afdelingen," siger it-direktør Peter Trier Schleidt fra Danske Bank til Computerworld.

"Samtidig konsoliderer vi vores udviklingsarbejde i Indien," fortæller han.

De øvrige 250 stillinger skæres i Danske Banks øvrige afdelinger.

Han begrunder reduktionen med, at Danske Bank ikke vil opkøbe nye banker i de kommende år, hvilket ellers har været tilfældet gennem længere tid.

"Det betyder, at der vil være et mindre behov for integration med nye enheder," lyder det fra it-direktøren.

Gennem 2008 har Danske Bank desuden sænket antallet af eksterne konsulenter fra 300 til 100.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S