Negroponte: Alle er velkomne til at kopiere OLPC

Fremtiden for folke-pc'en OLPC ligger i et design, som andre let kan kopiere og producere på egen hånd.

Artikel top billede

Hvad gør man, hvis alle andre pludselig begynder at kopiere ens forretningsmodel på livet løs?

Hvis man er den idealistiske type, som bare gerne vil have billige bærbare ud til dem, som ingen har, hilser man initiativet velkommen og lægger alle kortene på bordet.

Det er i hvert fald, hvad Nicholas Negroponte har planer om at gøre, efter det står klart, at markedskræfterne kan drive projektet i mål.

"Vi var nødt til at bygge den første bærbar, fordi ingen andre ville gøre det," sagde Nicholas Negroponte under TED-konferencen.

Priskrig til undsætning

Den voldsomme vækst i salget af netbooks viser nemlig, at verden er klar til de helt små og billige computere, mener Nicholas Negroponte.

OLCP (One Laptop Per Child), som oprindeligt blev grundlagt med målet om at producere en bærbar til 100 dollar, er endt med at koste en del mere end forventet, og det er den helt store barriere.

Derfor vil OLPC gøre sit hardware-design til 'open source' og lade andre kopiere det.

Nicholas Negronpotes håb er, at man om tre år vil se en overordnet produktion på fem til seks millioner af denne type computer om måneden mod den nuværende halve million OLPC'er, som sammenlagt er på markedet nu.

For bare en måned siden måtte OLPC sige farvel til halvdelen af medarbejderne, mens de resterende måtte finde sig i at blive skåret i løn.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job