Negroponte: Alle er velkomne til at kopiere OLPC

Fremtiden for folke-pc'en OLPC ligger i et design, som andre let kan kopiere og producere på egen hånd.

Artikel top billede

Hvad gør man, hvis alle andre pludselig begynder at kopiere ens forretningsmodel på livet løs?

Hvis man er den idealistiske type, som bare gerne vil have billige bærbare ud til dem, som ingen har, hilser man initiativet velkommen og lægger alle kortene på bordet.

Det er i hvert fald, hvad Nicholas Negroponte har planer om at gøre, efter det står klart, at markedskræfterne kan drive projektet i mål.

"Vi var nødt til at bygge den første bærbar, fordi ingen andre ville gøre det," sagde Nicholas Negroponte under TED-konferencen.

Priskrig til undsætning

Den voldsomme vækst i salget af netbooks viser nemlig, at verden er klar til de helt små og billige computere, mener Nicholas Negroponte.

OLCP (One Laptop Per Child), som oprindeligt blev grundlagt med målet om at producere en bærbar til 100 dollar, er endt med at koste en del mere end forventet, og det er den helt store barriere.

Derfor vil OLPC gøre sit hardware-design til 'open source' og lade andre kopiere det.

Nicholas Negronpotes håb er, at man om tre år vil se en overordnet produktion på fem til seks millioner af denne type computer om måneden mod den nuværende halve million OLPC'er, som sammenlagt er på markedet nu.

For bare en måned siden måtte OLPC sige farvel til halvdelen af medarbejderne, mens de resterende måtte finde sig i at blive skåret i løn.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København Ø

    Compliance Day 2025

    Få de nyeste indsigter fra eksperter om, hvordan du navigerer i et komplekst compliance-landskab, når vi samler viden om alt fra NIS2, AI Act, CRA, DORA til GDPR og SCHREMS2.

    Sikkerhed | Klampenborg

    Digitaliseringen skaber muligheder – og sårbarheder. Beredskab er løsningen.

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Klampenborg

    Årets CISO 2025

    Danmarks stærkeste program om cybersikkerhed. Mød finalisterne til Årets CISO 2025, hør aktuelle oplæg og få skarpe indsigter i sikkerhed, systemer og ledelse. Tilmeld dig og bliv opdateret på it-sikkerhed i praksis.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Dennis Kobberø Nagy som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med flere andre fagområder - bla. har han været forsikringsrådgiver og rekrutteringskonsulent. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S