Danmark er vindernation i en taberregion

Vi er helt med fremme i udrulningen af fibernet, men Europa som helhed er kørt agterud af USA og specielt flere asiatiske lande.

Artikel top billede

Sammen med naboerne mod nord fører Danmark an i udrulningen af fiber i Europa. Slovenien klemmer sig dog ind imellem.

I år 2013 vil mere end hver femte danske husstand have adgang til en fiberforbindelse. Det spår chefanalytiker Graham Finnie fra analysehuset Heavy Reading. Kun Sverige, Slovenien og Norge vil indtage bedre pladser i Europa, men andre lande halter noget efter.

"Vi har måttet nedjustere vores prognose fra sidste år, for det har vist sig, at de etablerede teleselskaber i Europa er kommet meget sløvt fra start med udrulningen af fiber," fortæller Graham Finnie.

Han fremhæver de nordiske lande samt Slovenien som de gode eksempler, mens et land som Tyskland endnu ikke har rykket.

"Der er kommet nogle gode verbale tilkendegivelser fra flere teleselskaber som eksempelvis Deutsche Telekom, men jeg må understrege, at det er verbalt. Der kommer nok ikke til at ske så meget i 2009," siger Graham Finnie og henviser til den globale finanskrise.

Graham Finnie præsenterede udsigterne for de kommende år på den europæiske fiberkongres, FTTH Council Europe, der onsdag og torsdag finder sted i Bella Center, København. Analytikeren pegede dog på en europæisk chance for at indhente noget af efterslæbet i forbindelse med nationale hjælpepakker.

"Med finanskrisen er det muligt, at nogle europæiske regeringer vil støtte fiberinfrastruktur-projekter direkte for at sætte gang i økonomien, og det kan sætte skub i udrulningen af fiber de kommende år," siger Graham Finnie.

Asien rykker for fuld kraft

Mens det kniber i Europa, har flere asiatiske lande taget teten, og andre har lagt meget ambitiøse mål for fremtidens fibernet i landet. Ifølge teleanalytiker Lynn Hutcheson fra teleanalysefirmaet Ovum sidder Asien i dag på 80 procent af verdens fiberabonnenter. Japan og Sydkorea er førende, men et land som Singapore har lagt en ambitiøs strategi.

"IDA (Singapores svar på IT- og Telestyrelsen) vil sikre 50 procent af landets husstande fiberadgang i 2010, og i 2015 skal 90 procent være tilkoblet," fortæller Lynn Hutcheson.

Fiber vinder frem i USA

Andelen af husstande med adgang til fiber er i dag tæt på nul i Singapore. Også i Kina forventes der enorme vækstrater inden for fiber, og inden for en overskuelig fremtid vil landet formentlig overhale Japan som det land, der har flest fiberabonnenter.

På det nordamerikanske kontinent fører USA an i etableringen af nye fiberforbindelser. Det er specielt telegiganten Verizon, der trækker udviklingen. Selskabet står for 70 procent af alle fiberforbindelser på det amerikanske marked. Her kan 12 procent af alle husstande få fiber, mens tre procent har gjort brug af det.

"Verizon har investeret kraftigt i fiber for at finde et vækstområde, efter at telefonen er røget på retur," siger president Michael C. Render fra det amerikanske analyseinstitut RVA LLC Market Research.

Han fremhæver, at der specielt kom fart over feltet, da de amerikanske telemyndigheder fastslog, at selskaberne får fuld kontrol over de netværk, som de selv udruller.

"Myndighederne sikrede, at de amerikanske selskaber ikke skulle åbne deres netværk, og det gjorde, at Verizon kunne investere mere aggressivt," fortæller Michael C. Render.

Det amerikanske fibermarked har også en række mindre spillere i landdistrikterne. Blandt de mindre spillere er små teleselskaber med helt ned til 500 abonnenter. Disse små firmaer sidder på syv procent af fibernettet i USA.

"I øjeblikket er det selskaberne, der driver udviklingen frem, fordi de ser et behov for at opdatere infrastrukturen. I fremtiden bliver det nok i højere grad forbrugerne, når de kan se fordelene," forklarer Michael C. Render.

I dag går 17 procent af de amerikanske internetbrugere på internettet via et traditionelt modem.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S