Toshiba og Volkswagen samarbejder om elektrisk bil

Toshiba og Volkswagen planlægger at samarbejde om udviklingen af motor og elektriske systemer til en fremtidig elektrisk bil.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Toshiba og Volkswagen har begge underskrevet en hensigtserklæring med henblik på at gå sammen om udviklingen af det it-mæssige i en ny el-bil.

Dette skal understøtte Volkswagens plan om at bygge en elektrisk bil, der ikke udleder CO2 og som kan masseproduceres, således at almindelige mennesker også kan få råd til den. Den tyske bilproducent arbejder sammen med andre firmaer i forhold til forskellige elementer af den kommende bil.

Toshiba og Volkswagen planlægger desuden at samarbejde om at udvikle et lithium-ion batteri-system til elektriske biler.

"Vi har allerede arbejdet rigtig meget på den elektriske bil, men der mangler stadig en del udviklingsarbejde før den kan blive færdig. Specielt i forhold til lithium-ion batteri-teknologien og på dette område vil vi så benytte os af forskellige teknologiske, samarbejdspartnere som for eksempel Toshiba," skriver Volkswagens bestyrelsesformand Martin Winterkorn i en udtalelse.

Toshiba begyndte for nyligt masseproduktionen af en ny type lithium-ion batterier, som er udviklet specielt til brug i den type køretøjer. Denne SCIB ('Super Charge Ion Battery') er baseret på proprietær teknologi udviklet af Toshiba og kan oplade 90 procent på bare nogle få minutter. Derudover kortslutter den ikke nemt, selv ikke ved stød.

SCIB'en er allerede i brug i en elektrisk cykel, ligesom Toshiba har demonstreret, at den virker i knallerter. Selskabet har målrettet batteriet den industrielle køretøjs-sektor.

Produktionen er i dag, med 150.000 enheder om måneden, relativt lille, men Toshiba har offentliggjort planer om at bygge en ny fabrik. Den skulle gerne stå færdig i år, og den vil kunne øge produktionen til i stedet at udgøre mange millioner enheder om måneden.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Københavns Universitet

Identity management specialist

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

BEC Financial Technologies

Information Architect

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S