Gyldendal tror på e-bøgerne

Mens Danmark i dag er et uland på e-bogsområdet, forudser forlagschef hos Gyldendal, at det nok skal komme. Forlaget er i fuld gang med at tage udfordringen op og vil allerede i år øge udbuddet.

Artikel top billede

Som Computerworld kunne kunne berette i sidste uge, står det skidt til for de danske e-bøger. Der er hverken udbud eller efterspørgsel og dermed intet marked.

Men hos Gyldendal, som er en af aktionærerne i Ebog.dk, men også sælger e-bøger via andre kanaler, er man ved at gøre klar til et indtog på netop dette nichemarked, ligesom det for to år siden var tilfældet med lydbøger.

"Gyldendal gik ind på lydbogsmarkedet for to år siden, og det er lykkedes os at lave en ikke ubetydelig forretning på den tid," siger forlagschef Cliff Hansen.

Er fantasien derude?

Direktør i Publizon, Steffen Sørensen, efterlyste for et par dage siden fantasi hos de danske forlag, som efter hans mening endnu ikke har turdet satse rigtigt på e-bøger.

"Jeg oplever det lidt som en Catch-22. Der er mangel på udbud, og det giver mangel på efterspørgsel, som giver mangel på udbud igen, fordi forlagene har svært ved at se en forretning i det," vurderer Steffen Sørensen.

Den problematik kan Cliff Hansen godt nikke genkendende til, og han anerkender, at der skal større satsninger til, hvis markedet skal udvikles til noget bæredygtigt.

"Jeg tror, Steffen har ret i, at der har været en mangel på titeludbud, og det er vi i fuld gang med at gøre noget ved," siger Cliff Hansen.

"Vi tror på, at lige så snart vi begynder at vælte titler ud, så begynder der at være interesse. Vi mener jo, at vi sidder med mange interessante titler, og det er vi sikre på vil være med til at øge efterspørgslen."

Cliff Hansen tror dog ikke, at en revolution vil komme på grund af et enkelt produkt, men i stedet på en bred front. Derfor fokuserer man hos Gyldendal på at udvikle til mange formater, så kunderne selv kan vælge, hvor e-bogen skal læses.

"Vi skal levere indholdet på den måde, som brugerne gerne vil have det. Det kan være på én måde i dag, og en anden i morgen. Derfor er den interne proces også baseret på en XML-løsning, så vi kan få det i de rigtige strukturer og formater og levere i det, der nu er relevant," siger han.

Erfaringer fra musikbranchen

På mange områder kan man sammenligne bogbranchens forestående udfordringer med musikbranchens, som i sin tid valgte at låse musikfiler med kopibeskyttelse, uden det store held.

Den problematik er Cliff Hansen opmærksom på, og der er da også blevet trukket på erfaringerne fra musikbranchen i forbindelse med e-bøger.

"Der begik man jo nogle fejl i starten - set med vores øjne. Blandt andet ved kopibeskyttelsen. Jeg tror, de fleste anerkender, at musikbranchen begik en brøler ved at beskytte musikken så voldsomt, at selv dem der havde lyst til at købe den, dårligt kunne," fortæller Cliff Hansen.

"Og hvis det endeligt lykkedes, så var det i et dårligt format, mens man, hvis man piratkopierede, fik musikken nemt og hurtigt og i et format, man kunne bruge."

Ikke noget helt nyt

Problematikken har tidligere været oppe hos Gyldendal, som i dag sælger lydbøger helt uden nogen form for DRM (Digital Rights Management), ligesom musikindustrien i dag gør mange steder.

"Erfaringerne er, at det fungerer rigtig godt," fortæller Cliff Hansen, som dog anerkender risikoen i at sælge materialet på den måde.

"Vi støder selvfølgelig på noget piratmateriale her og der, og så gør vi noget ved det. Men det skal ikke forhindre, at vi kan sælge det til de ærlige brugere."

Om e-bøgerne fremover skal være beskyttet af DRM fra Gyldendals side, er endnu ikke helt afklaret. Som udgangspunkt er Cliff Hansen positiv overfor de muligheder, der ligger i PDF-filer på nuværende tidspunkt, men samtidig mener han, at det er et spørgsmål om balance mellem ophavsret og brugervenlighed.

"Den generelle holdning er, at det ikke nytter noget at beskytte sig så voldsomt, at der ikke er nogen, der kan have glæde af det materiale, man laver. Hvis det giver problemer, så må vi overveje det igen," siger Cliff Hansen.

Cliff Hansen tror på, at vi i løbet af to til tre år vil se et marked for e-bøger i Danmark, som er "kommercielt interessant."

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job