Chefer forlader fiberselskabet Tre-For Bredbånd

Opdateret: Det underskudsplagede Tre-For Bredbånd i Kolding siger farvel til direktør og salgschef.

Artikel top billede

Det er tid til at pakke tasken og gå for to højtstående medarbejdere i Tre-For Bredbånd.

Røde tal og farvel til to chefer. Det er realiteterne hos fibernetselskabet Tre-For Bredbånd i Kolding. I dag forlader direktør Uffe Nielsen sin stilling, mens salgs- og marketingchef Gert Helenius også fratræder sin stilling senere.

Direktør Uffe Nielsen ønsker ikke at kommentere, hvorfor han fratræder sin stilling, men han bekræfter sin afsked fra virksomheden over for Computerworld.

"Jeg kan bekræfte, at jeg stopper i virksomheden, men ellers har jeg ingen kommentarer," siger en fåmælt Uffe Nielsen til Computerworld.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra den nu tidligere salgs- og marketingchef Gert Helenius, men hans Linkedin-profil viser, at hans egne visioner for virksomheden ikke stemmer overens med ledelsens.

"På grund af strategiske og organisatoriske uenigheder er jeg nu åben for nye muligheder inden for forretningsudvikling, salg, marketing og HR," skriver Gert Helenius i sin åbne Linkedin-profil.

I en anbefaling på Linkedin skrevet af Gert Helenius fremgår det, at der har været store forsinkelser i udviklingen af erhvervsløsninger i Tre-For Bredbånd.

Store underskud

Administrerende direktør i Tre-For og bestyrelsesformand i Tre-For Bredbånd, Knud Steen Larsen, bekræfter, at de to forlader virksomheden, men at årsagerne er forskellige.

"Jeg kan bekræfte, at Gert Helenius og Uffe Nielsen stopper, men deres to farvel og videre væk fra Tre-For Bredbånd har intet med hinanden at gøre. Der er slet ingen sammenhæng mellem, at Gert Helenius og Uffe Nielsen stopper," siger Knud Steen Larsen til Computerworld.

Derudover vil bestyrelsesformanden ikke udtale sig meget mere i sagen.

"Jeg vil ønske dem held og lykke og vil også gerne medvirke positivt på dem begge to på hver deres måde og komme videre godt og positivt. Sådan er det," siger Knud Steen Larsen.

Kan du sige, om der er tale om fyringer eller fratrædelser?

"Nej, jeg har ikke flere kommentarer, for jeg ønsker at beskytte de mennesker, og de skal have de bedste muligheder for at komme videre," siger bestyrelsesformanden.

Knud Steen Larsen står i spidsen for et bredbåndsfirma, som har været igennem nogle år med blodrøde tal. I det seneste offentliggjorte årsregnskab, som er fra 2007, lød resultatet før skat på minus 76 millioner kroner.

Dengang forsikrede Knud Steen Larsen, at alt gik efter bogen.

"Vi kigger langsigtet, så underskuddet er fuldstændig som forventet," fortalte han til Computerworld i maj sidste år.

Knud Steen Larsen meddelte ved samme lejlighed, at virksomheden forventede et lignende resultat i 2008.

Rettelse: Gert Helenius fratræder ikke med øjeblikkelig virkning, som det fremgik af første afsnit tidligere. Computerworld præciserer det sjette afsnit omkring forsinkelser i udviklingen af erhvervsløsninger. Før fremgik det ikke, at det var taget fra en anbefaling forfattet af Gert Helenius på Linkedin.

Annonceindlæg fra Computerworld

Defence Tech Denmark hjælper virksomheder med at bringe innovation ind i forsvarssektoren

Et nyt nationalt initiativ fra Industriens Fond, EIFO og Innovationsfonden – eksekveret af DTU Science Park og Teknologisk Institut– skal bygge bro mellem startups, SMV’er og Forsvaret.

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car