Artikel top billede

It-mand stjal nøgne studenters Facebook-billeder

En tidligere it-administrator ved et amerikansk universitet anklages for at have hugget 16 studenters nøgenbilleder ved at bryde ind på deres Facebook-profiler.

Det er sagt før, men det skal siges igen: Lad være med at lægge kompromitterende billeder af dig selv på nettet.

Den lektie har 16 studenter ved universitetet i Massachusetts måttet lære på den hårde måde, efter politiet har sigtet en tidligere it-administrator for uretmæssigt at være kommet i besiddelse af de afslørende billeder.

Det skriver The Register.

Den 30-årige it-administrator Robert T. DeCampos Jr., er anklaget for via de afklædte studerendes e-mail-konti at have skaffet sig adgang til deres Facebook-konti.

En politi-ransagning af it-mandens lejlighed afslørede desuden et flash-drev, der indeholdt såkaldt 'up-skirt'-billeder, altså billeder taget nedefra af intetanende kvinder. Billederne er smug-taget i den elektronik-forretning, hvor manden arbejdede på deltid.

Kom så ikke og sig, at it-folk er kedelige.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere