Dommer forbyder spammer at bruge Facebook

En domsafsigelse i Californien betyder, at den dømte spammer Sanford Wallace ikke længere må bruge Facebook.

Artikel top billede

Computerworld News Service: I forsøget på at bekæmpe spam og phishing på det sociale netværk, lagde Facebook sidste uge sag an imod Sanford Wallace og to andre spammere, Adam Arzoomanian og Scott Shaw. Mandag udstedte dommer Jeremy Fogel ved retten i Californien så et tilhold til de tre, der betyder, at de ikke længere må bruge Facebook.

Facebooks juridiske rådgiver Sam O'Rourke fortæller, at Sanford Wallace fik besked om retssagen i Las Vegas.

"Han må hverken bruge vores hjemmeside eller komme i nærheden af vores fysiske hovedkvarter," tilføjer han.

"Hvis hr. Wallace vælger at blive ved med at spamme os, så kan vi nu simpelthen få udstedt en arrestordre på ham, så ja, vi synes, det er en meget vigtig afgørelse."

I rettens papirer kan man se, at Facebook mener, at de tre mænd benyttede sig af den fremgangsmåde, at de skaffede sig adgang til rigtige facebook-profiler, som de så brugte til at spamme brugerens venners profiler. Facebook giver brugerne adgang til at skrive beskeder på deres venners 'wall', og dette er, hvad spammerne gjorde.

Spam-beskederne på Facebook havde to formål - dels blev de brugt til at prøve at overtale brugere til at besøge phishing-hjemmesider, hvor man så forsøgte at lokke deres login ud af dem, og dels ledte de brugerne til forskellige kommercielle hjemmesider, som betalte spammerne for trafikken.

Facebook fortæller desuden, at Sandford Wallace brugte forskellige beskeder fyldt med stavefejl til at lokke brugerne. Det kunne for eksempel være beskeder som: "has anyone emailed youu to let you know your defauult image is diisplayed on dynafaces.com," eller "I'm not sure if you know but your pix are all over bakescream ^dot^ com->you gotta see it,"

I nogle tilfælde forsøgte Sanford Wallace at lokke brugerne til at registrere sig på de andre hjemmesider. Derefter kunne han så forsøge at logge ind på Facebook med de nye registrerings-oplysninger, velvidende at mange mennesker bruger det samme log-in igen og igen.

Nyheden om retssagen blev første gang offentliggjort i fredags på Inside Facebook, som er en hjemmeside for Facebook-udviklere.

Gigant-bøder

Sanford Wallace er en af verdens mest berygtede spammere, og hans karriere startede da også helt tilbage i 1990'erne. Sidste maj blev han sammen med en anden dømt skyldig under den såkaldte 'CAN-SPAM-act' og han blev i den forbindelse pålagt at betale 1.360.000.000 kroner i bøde.

Han blev dømt for at have spammet og udøvet phishing over for Myspace-brugere, som han havde bebyrdet med links til spille-, ringetone- og pornohjemmesider.

Spam og phishing har været et stort problem for Facebook i de sidste halvandet år, fortæller Dave Jevans, der er medlem af en anti-phishing arbejdsgruppe. Facebook-spam ligner noget, der er afsendt af brugernes venner, og derfor kan det være meget effektivt. Og fordi det er web-baseret, så bliver det ikke fanget i de traditionelle e-mail-filtre, forklarer han.

"Nogle af de rigtig store spammere kan lokke en million mennesker om dagen til at kigge på de hjemmesider, de gerne vil have," tilføjer han. "Det er ikke normen, men det sker."

Spam er bare en enkelt af de plager, der har ramt det sociale netværk. I løbet af de sidste dage har brugerne af Facebook desuden måtte kæmpe med en ny variant af den såkaldte Koobface-orm, som installerer ondsindet software på computeren, og derudover cirkulerer der for tiden en del falske applikationer, der udsender beskeder som for eksempel "F a c e b o o k - closing down!!!" eller "Error Check System" med det formål at få brugerne til at videresende til deres venner.

Fire millioner spam-meddelelser

I slutningen af sidste år tilkendte den dommer, som også dømte i Wallace-sagen, Facebook hele 5.170.000.000 kroner i erstatning i en anden retssag. Facebook beskyldte også i den forbindelse spammere for at stjæle brugernes log-in, og for derefter at bruge dem til at udsende mere end 4.000.000 spam-meddelelser.

Facebook fortæller, at selskabet ikke forventer, at spammerne vil hoste op med pengene, men at det til gengæld håber, at resultatet kan virke afskrækkende på andre.

Dave Jevans siger i den forbindelse, at selv om han ikke tror, at retssagerne kan få de store spam-bagmænd til at stoppe, så mener han nok, at de kan afskrække de små fisk.

På trods af de kriminelles ihærdige indsats, så er spam endnu ikke blevet noget helt stort problem på Facebook, fortæller Sam O'Rourke. "Jeg tror, at Facebook er kommet i fokus, fordi vi efterhånden har 175.000.000 brugere. Ingen spammer med respekt for sig selv kan sidde den slags tal overhørig."

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Datacentertekniker hos PET

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS