Sun vil lægge SSD på på serverne

Sun har fremlagt flere af sine planer for brug af solid-state-drev i sine servere, hvilket ifølge virksomheden vil hjælpe kunder til at reducere strømforbruget og forbedre applikationsydelsen i datacenteret.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Sun tilbyder solid-state-drev, som kunder kan installere i deres servere.

Server-producenten har desuden planer om i fremtiden at integrere dem direkte på selve motherboardet for at levere hurtigere dataadgang til glæde for input-/output-intensive applikationer, fortæller Michael Cornwell, som er ledende teknolog for flashhukommelse hos Sun.

Dette vil muligvis markere en ændring i, hvordan Suns servere bliver designet fremover, påpeger han.

Sun meddelte onsdag, at virksomheden nu tilbyder Intels 32 gigabyte X25-E Extreme SSD, som kunder selv kan indsætte i deres servere. Prisen starter på 1.199 dollars, hvilket er omtrent 7.000 kroner, og drevet bliver tilgængeligt i et modul på 2,5 tommer, der passer til 14 modeller af Sun Fire-servere og Sun Storage 7000-systemer.

Virksomheden håber på længere sigt at placere SSD'erne tættere på serverens CPU'er for at sætte hastigheden op på opgaver som beregning af web 2.0- og database-applikationer, oplyser Michael Cornwell.

Cornwell forklarer, at det at bruge SSD'er i servere vil løse visse flaskehalsproblemer, der opstår, når kraftfulde, flerkernede CPU'er er nødt til at vente på at få data leveret fra harddiskene.

Datacentre vil ideelt benytte sig af en blanding af solid-state-drev i deres servere og harddiske i deres storage-systemer, forklarer Michael Cornwell. Harddiske giver på lang sigt bedre storage af store mængder data, men SSD'er kan placeres mellem det centrale storage-system og CPU'erne for at give hurtig adgang til data, der er ved at blive behandlet.

Michael Cornwell fortæller om muligheden for at sælge servere i fremtiden, der ingen harddiske har men udelukkende er afhængige af SSD'er, selvom han onsdag dog ikke gav nogen yderligere detaljer om denne idé.

Både storage og supplement til DRAM

Sun fremviste også et SSD-modul på 24 gigabyte produceret af Samsung baseret på virksomhedens "åbne flashmodul"-design, som Samsung håber, vil udgøre et grundlag, som andre virksomheder kan bygge SSD'er i enterprise-klassen ud fra.

Det kan også hjælpe til at skære ned på indkøb af hardware at få SSD'er i serveren, da solid-state-drev kan fungere både som storage og som supplement til DRAM i servere, fortæller Henry Baltazar, som er storage- og system-analytiker hos The 451 Group.

At tilføje flere SSD-moduler, når en server når sin hukommelsesgrænse, kan det nedsætte behovet for at købe en ny server, forklarer han.

Ved at bruge flere SSD'er nedsætter man også strømforbruget og fjerner gættearbejdet fra systemvedligeholdelse, fortæller Henry Baltazar. Der kan være mange skridt involveret i at installere yderligere storage-kapacitet, men denne opgave bliver gjort lettere ved at benytte SSD'er.

Det kan godt være, at solid-state-drev er dyrere, men ifølge Henry Baltazar kan virksomheder retfærdiggøre købet ud fra den højere ydelse, de giver, og deres lavere strømforbrug.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Online

Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Se alle vores events inden for it

BEC

Risk Officer

Region Sjælland

Københavns Universitet

Identity management specialist

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Test Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse