Microsoft brugte Twitter som Hotmail-alarm

Torsdag måtte Microsoft kæmpe for at fikse selskabets Live Hotmail tjeneste, som var nede i flere timer.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Microsoft fortæller i et blogindlæg, at torsdag klokken 22 dansk tid skulle Hotmail virke igen for alle brugere.

Selskabet understreger desuden, at det har taget forholdsregler imod problemet, så det forhåbentligt kan undgås i fremtiden. Microsoft undskylder til alle sine brugere, men firmaet fortæller ikke, hvad årsagen var til problemet. Hotmail-brugere verden over kvidrede ivrigt med hinanden på Twitter om problemet, som viste sig første gang omkring klokken 17 dansk tid.

Twitter-brugerne fortalte, at de begyndte at modtage en 'server is too busy' - besked, når de forsøgte at logge ind på Hotmail, som, ifølge Microsoft, har mere end 375 millioner aktive brugere i hele verden.

Twitter-beskederne blev så omfattende, at Microsoft også selv begyndte at kommunikere via sit WindowsLive Twitter. Således brugte Microsoft Twitter både til at fortælle, at de var klar over problemet og senere til at meddele, at Hotmail virkede igen.

Det er anden gang i denne uge, at en af de store e-mail tjenester går ned. Mandag var det Googles Gmail, som var nede i hele 36 timer for nogle brugere.

For Microsoft og Google, som konkurrerer om at udbyde web-baserede tjenester til forbrugere og virksomheder, udgør henholdsvis Hotmail og Gmail en lakmusprøve for, hvor mange brugere deres online-tjenester egentlig kan servicere.

Når tjenesterne går ned, rejser det spørgsmålet om, hvorvidt firmaerne reelt har kapaciteten til at opretholde en stabil kvalitet for deres brugere.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse