Microsoft brugte Twitter som Hotmail-alarm

Torsdag måtte Microsoft kæmpe for at fikse selskabets Live Hotmail tjeneste, som var nede i flere timer.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Microsoft fortæller i et blogindlæg, at torsdag klokken 22 dansk tid skulle Hotmail virke igen for alle brugere.

Selskabet understreger desuden, at det har taget forholdsregler imod problemet, så det forhåbentligt kan undgås i fremtiden. Microsoft undskylder til alle sine brugere, men firmaet fortæller ikke, hvad årsagen var til problemet. Hotmail-brugere verden over kvidrede ivrigt med hinanden på Twitter om problemet, som viste sig første gang omkring klokken 17 dansk tid.

Twitter-brugerne fortalte, at de begyndte at modtage en 'server is too busy' - besked, når de forsøgte at logge ind på Hotmail, som, ifølge Microsoft, har mere end 375 millioner aktive brugere i hele verden.

Twitter-beskederne blev så omfattende, at Microsoft også selv begyndte at kommunikere via sit WindowsLive Twitter. Således brugte Microsoft Twitter både til at fortælle, at de var klar over problemet og senere til at meddele, at Hotmail virkede igen.

Det er anden gang i denne uge, at en af de store e-mail tjenester går ned. Mandag var det Googles Gmail, som var nede i hele 36 timer for nogle brugere.

For Microsoft og Google, som konkurrerer om at udbyde web-baserede tjenester til forbrugere og virksomheder, udgør henholdsvis Hotmail og Gmail en lakmusprøve for, hvor mange brugere deres online-tjenester egentlig kan servicere.

Når tjenesterne går ned, rejser det spørgsmålet om, hvorvidt firmaerne reelt har kapaciteten til at opretholde en stabil kvalitet for deres brugere.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS