Artikel top billede

Microsoft brugte Twitter som Hotmail-alarm

Torsdag måtte Microsoft kæmpe for at fikse selskabets Live Hotmail tjeneste, som var nede i flere timer.

Computerworld News Service: Microsoft fortæller i et blogindlæg, at torsdag klokken 22 dansk tid skulle Hotmail virke igen for alle brugere.

Selskabet understreger desuden, at det har taget forholdsregler imod problemet, så det forhåbentligt kan undgås i fremtiden. Microsoft undskylder til alle sine brugere, men firmaet fortæller ikke, hvad årsagen var til problemet. Hotmail-brugere verden over kvidrede ivrigt med hinanden på Twitter om problemet, som viste sig første gang omkring klokken 17 dansk tid.

Twitter-brugerne fortalte, at de begyndte at modtage en 'server is too busy' - besked, når de forsøgte at logge ind på Hotmail, som, ifølge Microsoft, har mere end 375 millioner aktive brugere i hele verden.

Twitter-beskederne blev så omfattende, at Microsoft også selv begyndte at kommunikere via sit WindowsLive Twitter. Således brugte Microsoft Twitter både til at fortælle, at de var klar over problemet og senere til at meddele, at Hotmail virkede igen.

Det er anden gang i denne uge, at en af de store e-mail tjenester går ned. Mandag var det Googles Gmail, som var nede i hele 36 timer for nogle brugere.

For Microsoft og Google, som konkurrerer om at udbyde web-baserede tjenester til forbrugere og virksomheder, udgør henholdsvis Hotmail og Gmail en lakmusprøve for, hvor mange brugere deres online-tjenester egentlig kan servicere.

Når tjenesterne går ned, rejser det spørgsmålet om, hvorvidt firmaerne reelt har kapaciteten til at opretholde en stabil kvalitet for deres brugere.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere