Stein Bagger sigtet for grov vold

Stein Bagger er sigtet for medvirken til overfald af særlig grov karakter.

Artikel top billede

En ny anklage mod Stein Bagger er rejst af Nordsjællands politi. Det er i forbindelse med overfaldet på Stein Baggers forretningspartner Allan Vestergaard, at den tidligere direktør af IT Factory bliver sigtet.

Stein Bagger er sigtet efter paragraf 245, som omhandler overfald af særlig grov, farlig og brutal karakter, og som kan give op til seks års fængsel.

Anette Uttenthal, Stein Baggers kone, der ankom til retten i Lyngby i morges, har ikke umiddelbart nogen kommentarer til sagen.

Heller ikke Allan Vestergaards kone har umiddelbart nogen kommentarer til sagen.

Slået i hovedet med en hammer

Allan Vestergaard blev slået ned foran sin bopæl halv otte om morgenen mandag 24. november, fem dage før Stein Bagger flygtede fra Dubai.

Angiveligt skulle overfaldsvåbnet have været en hammer.

Allan Vestergaard blev syet med 25 sting.

Asger Jensby har tidligere udtalt til Politiken, at Stein Bagger angiveligt ville likvidere Allan Vestergaard.

Stein Bagger er i forvejen sigtet for underslæb og mandatsvig for op til en milliard kroner.

Allan Vestergaard sladrede om Bagger

Det var angiveligt Allan Vestergaard, der fik lavinen til at rulle for Bagger. Det skete, da Allan Vestergaard præsenterede sig selv som medejer af IT Factory over for bestyrelsesformanden Asger Jensby.

Dommeren i Lyngby tager i dag stilling til om Stein Bagger stadigvæk skal sidde varetægtsfængslet.

Stein Bagger nægter pure anklagen på trods af, at han har indrømmet bedrageri for 831 millioner kroner.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S