Vigtig del-sejr til Microsoft i retssag om Vista

Microsoft har atter vundet en vigtig del-sejr i en stort anlagt retssag om Vista. Omfanget af sagen begrænses nu markant.

Artikel top billede

Computerworld News Service: En føderal dommer afviser at give 'Vista Capable'-sagen status som kollektivt søgsmål og giver dermed Microsoft sin anden større sejr i sagen i de sidste to måneder.

Den amerikanske distriktsdomstolsdommer Marsha Pechman afviser sagsøgernes begæring i sagen, hvor Microsoft anklages for at have vildledt pc-købere i 2006 og 2007 ved at lade pc-leverandører smække "Vista Capable"-mærkatet på maskiner, der kun kunne køre udgaven Home Basic.

Dommerens kendelse er den anden siden 18. februar, der er endt med at falde til Microsofts fordel.

Tidligere har en anden domstol nemlig ligeledes afvist at give sagen status som kollektivt søgsmål. Det begrænser sagsøgernes muligheder for at appellere kendelsen eller gå videre med at prøve de seks individuelle anklager ved retten.

Ved at afvise sagen status som kollektivt søgsmål indsnævrer den amerikanske domstol igen antallet af potentielle sagsøgere fra tusinder til de seks nuværende.

Denne kendelse vil dramatisk reducere Microsofts økonomiske tab - som er blevet vurderet på op til 48 milliarder kroner - hvis virksomheden skulle gå hen at tabe sagen.

I fredags afviste dommeren sagsøgernes argumenter om at give sagen status som kollektivt søgsmål for to nye grupper: folk, som har købt pc'er under Microsofts Express Upgrade-program, og dem, der har købt "Vista Capable"-maskiner, der ikke kunne køre det ny styresystems grafiske brugergrænseflade, Aero.

"Sagsøgerne foreslåede Express Upgrade-klasse lider af de samme fejl, som sagsøgernes oprindelige vildledningsteori-baserede Vista Capable-klasse," lyder det fra domstolen.

Det sker med henvisning til det opgraderingsprogram, som Microsoft kørte med sine OEM-partnere fra oktober 2006 til marts 2007 om at give pc-købere gratis eller prisnedsatte kopier af Vista.

"Som tidligere er sagsøgernes underliggende anklage at være blevet vildledt af Vista-marketingskampagnen. Da beviserne for hver sagsøgers forbrugervalg ikke kan analyseres kollektivt, er en Express Upgrade-klasse ikke passende," lyder det.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Procon Solution A/S

    Customer Success Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura