Dynamicweb sælger konsulenter fra

CMS-leverandøren Dynamicweb Software sælger sin konsulentafdeling fra og vender tilbage til rødderne som ren softwareproducent, fortæller direktøren Christian Beer.

Artikel top billede

Dynamicweb Software, der leverer løsninger til indholdsstyring (Content Management Systems), har mere end 4.000 kunder og stigende omsætning, men det kniber med overskuddet.

"Nu skal jeg passe på med at sige for meget om indeværende år, men vi forventer positive solide tal. Vi afslutter regnskabet om to en halv måned og forventer et resultat før skat på mellem tre og fem millioner kroner," fortæller Christian Beer, administrerende direktør, Dynamicweb.

Baggrunden for, at Dynamicweb forbedrer sin bundlinje fra et nulresultat til et forventet resultat før skat på mellem tre og fem millioner kroner i år, forklarer Christian Beer således:

"Dels har vi forbedret driften, dels har vi haft ekstraordinære indtægter fra salget af vores konsulentafdeling - den del der lavede 'professional services' for vores kunder."

Ren softwareproducent

I dag er Dynamicweb en ren softwareproducent, der sælger gennem partnere og ikke længere selv implementerer løsningerne hos kunderne.

"Det har hele tiden været planen, at vi skulle tilbage rødderne på et tidspunkt - altså softwaresalg gennem partnere og uden implementering," siger Christian Beer.

Selskabet har også haft travlt i de senere år med at overtage andre CMS-leverandører som Synkron og BaseShop.

En broget skare

Spillerne på CMS-markedet er en broget blanding af både helt små, mellemstore og store leverandører.

"CMS-markedet er et meget fragmenteret marked med rigtig mange spillere, og hvor konkurrencen kommer fra afhænger meget af, hvilken type løsning, vi taler om," siger Christian Beer.

Når det gælder store løsninger, så mærker Dynamicweb især konkurrencen fra Sitecore, mens Tangora nævnes som en blandt mange konkurrenter, når det gælder de mindre løsninger.

Har der været nogle milepæle af betydning i det forgangne år?

"Frasalget af konsulentafdelingen har klart været det største. Den handel har givet os basisforretningen, som skal bære os videre, så det regner jeg med, at vi skal profitere af de næste år," siger Dynamicweb-direktøren.

Sidste sommer forsvandt Synkron ind i Dynamicweb med Synkron registreret som et binavn, og i dag distribueres Dynamicwebs produkter til Sverige, Norge, Færøerne, Storbritannien, Holland, Portugal, Tyskland, Schweiz, Spanien, Grækenland og Japan.

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Data- og Forretningsspecialist til Dataplatform i PET

    Københavnsområdet

    Carl Ras A/S

    Digital Tech Lead

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S