Kommunernes it-pengetank vil skabe konkurrence

600 milloner kroner i dåbsgave giver kommunernes nye it-indkøbsselskab Kombit magt til at skabe konkurrence og bedre it-systemer, lyder det fra Kombits direktør.

Artikel top billede

(Foto: Torben Klint)

Det kommunale it-landskab får i dag en ny spiller. Det tidligere Kommune Holding ændrer navn til Kombit og får en helt ny opgave: At styrke det kommunale indkøb af it og styring af fælles kommunale it-projekter.

Direktøren for Kombit, Hans Berthelsen, som kommer fra en post som direktør i kommunernes organisation KL, forklarer, at rammerne for den fremtidige opgave nu er ved at være på plads.

Samtidig har regeringen nu understreget, at kommunerne får lov til at beholde alle de penge, som KL fik ud af salget af KMD. Det betyder, at Kombits startkapital på 600 millioner kroner er på plads.

Kommunerne har solgt deres primære it-leverandør KMD og det sætter de danske kommuner i en ny situation. Hvor KMD tidligere var kontrolleret af KL, så står kommunerne nu i en situation, hvor de skal håndtere KMD som en leverandør på lige fod med de andre store leverandører.

Masser af opgaver

Hans Berthelsen forklarer, at der ligger flere opgaver i det nye selskab. Han fokuserer på tre områder: Indkøb af it-systemer, udvikling af fælles systemer og en kontrolfunktion i forhold til transitionsaftalen med KMD's nye ejere.

"Det bliver vores opgave, at der bliver lavet nogle kravspecifikationer, og så skal vi sikre at der kommer flere leverandører på banen," forklarer Hans Berthelsen. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med kommunerne.

Desuden skal Kombit have styringen af en række fælles kommunale projekter. Hans Berthelsen nævner det nye Bygnings- og boligregister, BBR, som Kombit har taget med fra Kommune Holding.

"Der går vi ind og siger, at det ikke giver mening at lave det hver for sig," siger Hans Bethelsen, som dog påpeger, at det ikke er Kombit selv, der skal bygge systemerne. Leverandørerne skal byde ind på den enkelte opgave.

Pris- og service-overvågning

Til gengæld bliver Kombit ejer af de fælles systemer, som i første omgang bliver betalt af den store pengetank fra KMD-salget, men pengene skal betales tilbage af kommunerne, når de får glæde af investeringen.

Den tredje opgave med overvågning af transitionsaftalen vil også fylde en del hos Kombit.

"Vi skal opbygge en organisation, der kan lave prisovervågning og overvågning af serviceniveauerne, så der ligger også et betydeligt stykke arbejde," siger Hans Berthelsen.

Ikke KMD 2.0

Og selvom de kommunale it-chefers formand har advaret, er Hans Berthelsen slet ikke bekymret for, at Kombit skal udvikle sig i retning af et nyt KMD.

"Det er en helt forkert måde at stille det op på. Hverken kommunerne eller KL ønsker at have en in-house leverandør. Det her er mere den del af KMD, som var kommunernes fælles it-afdeling, som nu bliver samlet i Kombit," siger Hans Berthelsen og tilføjer, at det er nødvendigt for kommunerne at stå sammen, hvis målsætningerne for både kommuner og de fælles offentlige mål, skal nås.

"Kommunerne kan ikke klare sig alene over for leverandørerne, og der skal vi mere forstå som en fælles kommunal it-afdeling end en leverandør," forklarer Hans Berthelsen.

"I øjeblikket har vi en portefølje på omkring 160 millioner kroner. Så vi er i gang, og i øjeblikket kommer der ønsker ind fra mange sider, og der er høje forventninger til os, men vi er også nødt til at sige, at der skal gå et stykke tid før man kan se de konkrete frugter af det her," siger Hans Berthelserne.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S