Artikel top billede

Video: Se Amazons nye e-bogslæser for de voksne

Kindle DX er navnet på Amazons nye e-bogslæser, der er målrettet det voksne publikum med en større skærm, der egner sig til læsning af aviser og PDF-dokumenter.

Det er kun få måneder siden, at Amazon lancerede sin nye e-bogslæser, Kindle 2, men nu melder selskabet sig atter på banen med en ny e-bogslæser, denne gang med titlen Kindle DX.

Der er dog ikke tale om et revolutionerende nyt produkt, men derimod om en alternativ version, der har en markant større skærm og dermed passer bedre til avis-læsning og en mere voksen brug, fordi den også er velegnet til læsning af PDF'er og PowerPoint-præsentationer.

Ifølge Computerworlds internationale nyhedsbureau forsøger Amazon at positionere Kindle DX som en mere professionel e-bogslæser.

Amazon-direktør Jeff Bezos udtaler, at DX på grund af den større skærm kan betyde, at der ikke bliver printet så mange dokumenter i virksomhederne.

Mange nye produkter på markedet

Der findes allerede en hel del produkter på markedet, og Amazon, der var først på markedet med den oprindelige Kindle, er nu også i konkurrence med et selskab som Sony.

Få et overblik over de forskellige produkter her.

Det er dog primært i USA, e-bøgerne for alvor sælger, og her i Danmark er markedet nærmest ikke-eksisterende, fordi det endnu ikke er muligt at købe bestsellere og aviser i digital form, sådan som man har haft mulighed for i flere år i USA.

Se video om den nye Kindle DX:




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere