Europa vil øge indsatsen mod cyberkriminalitet

Europa-Kommissionen vil styrke samarbejdet mellem politiet og de private virksomheder, ligesom den vil forhøje bøderne for cyberkriminalitet.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Lande som Estland og Litauen har været udsat for mange cyberangreb, og landenes kommissærer har påpeget, at de ikke mener, at de har fået støtte nok fra andre lande, fortæller Radomir Jansky, som er talsmand for Europa-Kommissionens direktorat for 'Justice, Freedom and Security'.

"Vi ser flere store angreb, og det må vi forholde os til," fastslog han på det arbejdsgruppemøde, der fandt sted i Amsterdam.

Flere internetudbydere og andre ansatte i industrien deltog desuden i konferencen, hvor der blandt andet blev diskuteret spam, e-mail-marketing og botnet.

I april og maj 2007 gik denial-of-service angreb ud over etiske skoler og bankers hjemmesider, ligesom også regeringshjemmesider blev angrebet. Dette skete i forbindelse med flytningen af et krigsminde til ære for soldaterne fra anden verdenskrig. Georgien oplevede flere cyberangreb i august 2008, da Rusland invaderede de georgiske regioner Sydossetien og Abkhazia.

Kommissionen er i gang med at opdatere rådets rammeaftale om angreb på informationssystemer, som blev sat i kraft i 2005, fortæller Radomir Jansky. EU-landene er ikke tvunget til at følge retningslinjerne i rammeaftalen, men det anbefales, at de gør det.

Ifølge Radomir Jansky vil opdateringen, som ikke endnu er offentliggjort, højst sandsynligt indeholde en anbefaling om, at de europæiske lande øger straffen for cyberkriminalitet, da de nuværende straffe tilsyneladende ikke virker afskrækkende.

Jansky tilføjer, at strafferammen i dag typisk er mellem et og tre år, men lande som Estland, Frankrig Tyskland og Storbritannien udgør undtagelser og dømmer hårdere.

Hjælp inden for otte timer

Den opdaterede rammeaftale vil måske også komme til at indeholde en anbefaling om, at landene skal blive bedre til at reagere hurtigt, når andre anmoder om hjælp til at undersøge cyberkriminalitet, og at hjælpen helst skal komme inden for otte timer. I dag findes der ingen tidsgrænse, oplyser Radomir Jansky.

Der er desuden behov for en fælles system, der kan sætte EU-landene i stand til at oplyse hinanden om cyberangreb, retssager og andre relevante emner. Denne form for data vil hjælpe til at skabe et mere komplet billede af udbredelsen af cyberkriminalitet, tilføjer han. Landene skal desuden blive enige om et acceptabelt format for rapporteringen af data.

"Vi har behov for mere data," siger Radomir Jansky.

Kommissionen offentliggjorde i marts en foreløbig udgave af en anden rammeaftale, der handler om seksuel udnyttelse af børn og børnepornografi.

Denne rammeaftale søger at forholde sig til de nye udfordringer, der er opstået i forbindelse med internet-relateret misbrug af børn. Rammeaftalen vil sandsynligvis indeholde en anbefaling af, at det skal være ulovligt at kigge på børnepornografi, også selv om man ikke downloader billederne, ligesom det skal være ulovligt at manipulere børn seksuelt (det, der også kaldes 'grooming').

Derudover vil rammeaftalen nok også anbefale, at det skal være lovligt at bruge forskellige undercover-metoder i efterforskningen.

Rådet arbejder stadig med de enkelte detaljer, men rammeaftalen vil sandsynligvis blive offentliggjort i slutningen af året, fortæller Radomir Jansky.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S