Artikel top billede

Ny version af populær open source media-player

Media-playeren VLC er ude i version 1.0, der indeholder flere større forbedringer. Se dem her.

Den gratis, open source-baserede medie-afspiller VLC er nu frigivet i version 1.0, der går under navnet Goldeneye.

VLC er efterhånden ved at have fundet sig et pænt publikum - ikke mindst fordi afspilleren kan klare ganske mange formater og codecs, og fordi den kan installeres på en lang række styresystemer.

Ifølge VLC's egne oplysninger er playeren i alt downloadet over 220 millioner gange indtil nu, og nu skal version 1.0 få det tal til at vokse endnu mere.

"Denne store release introducerer mange nye features, nye formater og nye codecs til VLC's multimedia framework og reparerer et meget stort antal bugs, der var i 0.9.x eller 0.8.6-versionerne," skriver holdet bag VLC.

Flere gratis afspillere

Den nyeste version muliggør blandt andet bedre pause-funktioner, frame-by-frame playback og bedre styring af afspilnings-hastigheden.

VLC, der leveres under GNU General Public License, blev første gang frigivet i 2001.

En af de meget populære features ved afspilleren er, at den er i stand til at afspille medie-filer, der endnu ikke er downloadet helt eller skadede filer.

VLC er ikke det eneste player-alternativ til mere kendte produkter som Windows Media Player og iTunes/Quicktime.

Et program som WinAmp har allerede mere end 12 år på bagen som primært musikafspiller, men understøtter i dag også video.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere