Software-mand: Ja, jeg har udviklet spam-software

En 49-årig software-udvikler erklærer sig skyldig i at have udviklet og solgt smarte spam-programmer til en af verdens største spam-ringe.

Artikel top billede

Computerworld News Service: En amerikansk software-udvikler har erklæret sig skyldig i anklager om at have skabt og solgt software, der er designet til at udsende spam. Det er i strid med den amerikanske såkaldte 'can-spam'-lov.

Den 49-årige udvikler, David S. Patton, indrømmer, at han har hjulpet med til lovbrud udført af blandt andre spamkongerne Alan Ralsky og Scott Bradley.

David S. Patton risikerer at ryge seks år i fængsel.

Can-spam-loven blev vedtaget af den amerikanske kongres i 2003. Den forbyder at masseudsende kommercielle e-mail med falske afsender-oplysninger og med vildledende oplysninger i emne-linjen.

David S. Patton og hans selskab, Lightspeed Marketing, udviklede og solgte fra januar 2004 til september 2005 software, der var specielt udviklet til masseudsendelse i meget høj hastighed af store mængder spam-mail.

Den særligt udviklede software indeholdt desuden en feature, der gjorde det muligt at sløre den sande afsender for på denne måde at snyde uden om spam-filtre og andre spam-blokeringer.

Spam-udvikleren erkender, at han er manden bag den såkaldte Nexus-software, ligesom han erkender at have designet Proxy Scanner, der gør det muligt at anvende tredjeparts proxy-computere til at videresende email og sløre den oprindelige afsender.

David S. Patton solgte både Nexus og Proxy Scanner til Alan Ralsky og andre, selv om han vidste, at de to programmer skulle anvendes til at begå ulovligheder med. Han leverede desuden løbende support og produkt-opdateringer til begge programmer.

Han er den 12. person, der er for retten i den spam-ring, som Alan Ralsky stod bag fra januar 2004 til september 2005.

Læses lige nu

    Annonce

    Vivant ApS

    IT-supporter til Servicedesk

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Forsvaret

    AI engineer til Forsvarets AI Center

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S