Danske Milcom overtager Handstep efter konkurs

Mobildistributøren Milcom vil være meget mere end blot det. Derfor overtager virksomheden konkursramte Handstep. Det skal sikre en bredere produktvifte.

Artikel top billede

Mobildistributøren Milcom vil med opkøbet af konkursramte Handstep i højere grad satse på software-mobilløsninger.

Lige siden administrerende direktør Lars Jørgensen kom til Milcom for halvandet år siden, har menuen stået på vækst.

Han ønskede ganske enkelt at gøre den tidligere mobildistributør til mere end blot det. Milcom skulle også være en forretning, der solgte hele løsninger.

Med overtagelsen af aktiverne i den konkursramte leverandør af mobile løsninger Handstep, er Milcom i dag kommet væsentlig tættere på den vision, mener Lars Jørgensen.

"Med vores baggrund, der er distribution af mobiltelefoner, er det naturligt, at vi arbejder med mere værdiskabende løsninger til mobiltelefoner, og der fokuserer vi benhårdt på sådan noget som device management softwareløsninger," siger han.

Nyt selskab skal hjælpe med løsninger

Han forklarer, at det blandt andet er på softwareområdet, at mange af medarbejderne fra Handstep bliver et vigtigt aktiv.

"Vi vil gerne bruge Handstep-folkene til at udvikle endnu flere softwareløsninger inden for de løsninger, der skal gøre det intelligente hjem til virkelighed også for menig mand," fortæller Lars Jørgensen om planerne for overtagelsen.

"Vi får øget vores tekniske kompetence og erfaring med at lave løsninger. Det at tage en softwarepakke og gøre det til en egentlig løsning. Det er jo ikke noget, Handstep gør i dag, men de folk, der er, komplementerer vores folk vældig godt på dette område, så derfor får vi et stærkere hold," siger han.

Finanskrisen giver muligheder

Lars Jørgensen vil ikke ud med, hvor meget overtagelsen har kostet Milcom, men han lægger ikke skjul på, at finanskrisen som sådan har åbnet muligheder for overtagelser, der før var umulige.

"Hvis man skal tale om, at finanskrisen har været en fordel, så er det, at mange af de virksomheder, som vi ikke havde råd til for to år siden, dem kan vi godt komme i kontakt med i dag," siger han.

"Vi har den fordel, at vi er privat-ejede og velkonsoliderede, så vi har en højere grad af frihed til at realisere nogle af vores ambitioner," lyder det fra Lars Jørgensen.

Opkøbet handler om mennesker

Lars Jørgensen afviser derfor ikke, at Milcom kunne være på vej med flere opkøb, hvis det rette tilbud viser sig.

Direktøren mener dog, at det i højere grad er et spørgsmål om menneskene end pengene, når et nyt firma overtages.

"Det er uhyre let at købe en virksomhed. Det er uhyre vanskeligt at sikre, at det bliver en succes," siger han.

"At købe en virksomhed er i grunden bare at skrive en check, men det svære er altid at få medarbejderne integreret. Dels at køberne har respekt for det, de nye kommer med, og dels at dem, der kommer med over, kan håndtere den kulturforandring, det altid vil være at skulle arbejde i en anden virksomhed," siger Lars Jørgensen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Timengo DPG

    Teknisk Konsulent til vores Service Center

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics