Google i strid modvind i storstilet bog-projekt

Googles storstilede projekt med at gøre millioner af bøger tilgængelige via søgemaskinen bliver mødt af europæiske protester.

Artikel top billede

Googles bog-projekt, hvor millioner af bøger bliver scannet og gjort helt eller delvist tilgængelige via Google-søgemaskinen, har vist sig sværere at realisere end som så.

I går meddelte Frankrig, at man har tænkt sig at forsøge at stoppe projektet på grund af copyright-problematikken.

Financial Times skriver, at den franske protest kom efter et møde mandag i Bruxelles, hvor politikere og interessegrupper diskutterede muligheden for en fælles, europæisk aftale, der giver Google mulighed for at scanne hele bibliotekter, så man kan finde ældre bøger på søgemaskinen Google Books.

En lignende aftale er allerede kommet i stand i USA, men nu protesterer Frankrig imod aftalen, fordi den bryder med franske forfatteres rettigheder.

Konceptet med Google Books er, at man kan søge på titler, forfattere, emner og citater i det kæmpe arkiv.

En del af bøgerne vises i deres helhed, andre kan man se uddrag af, og andre igen blot informationer om - som eksempelvis anmeldelser, udgivelsesoplysninger og links til steder, hvor man kan købe bogen.

Google har har blandt andet løbet panden mod bogreolen, fordi de europæiske copyright-regler først bortfalder 70 år efter forfatterens død.

Google fastholder plan

I USA har Google indgået et forlig med amerikanske forfattere, så de i alt får økonomisk kompensation i form af 750 millioner kroner.

Det samme er dog ikke sket her i Danmark, og derfor har Dansk Forfatterforening også tidligere meddelt, at man vil rette henvendelse til Google for at opnå en lignende aftale, da dele af danske værker også kan findes på Google Books.

Næste mandag skal en amerikansk dommer afgøre gyldigheden af det amerikanske copyright-forlig, men allerede i sidste uge protesterede Tyskland over aftalen, og nu føjer Frankrig sig altså også til det kor.

Indtil videre er der dog ikke meget, der tyder på, at Google har tænkt sig at droppe bog-projektet.

"Vi er ikke enige (med Frankrig, red.), da vores US-aftale er begrænset til USA, kommer ind under amerikansk lovgiving, og da kun amerikanske læsere vil have gavn af den," har Google udtalt i følge Financial Times.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job