Google i strid modvind i storstilet bog-projekt

Googles storstilede projekt med at gøre millioner af bøger tilgængelige via søgemaskinen bliver mødt af europæiske protester.

Artikel top billede

Googles bog-projekt, hvor millioner af bøger bliver scannet og gjort helt eller delvist tilgængelige via Google-søgemaskinen, har vist sig sværere at realisere end som så.

I går meddelte Frankrig, at man har tænkt sig at forsøge at stoppe projektet på grund af copyright-problematikken.

Financial Times skriver, at den franske protest kom efter et møde mandag i Bruxelles, hvor politikere og interessegrupper diskutterede muligheden for en fælles, europæisk aftale, der giver Google mulighed for at scanne hele bibliotekter, så man kan finde ældre bøger på søgemaskinen Google Books.

En lignende aftale er allerede kommet i stand i USA, men nu protesterer Frankrig imod aftalen, fordi den bryder med franske forfatteres rettigheder.

Konceptet med Google Books er, at man kan søge på titler, forfattere, emner og citater i det kæmpe arkiv.

En del af bøgerne vises i deres helhed, andre kan man se uddrag af, og andre igen blot informationer om - som eksempelvis anmeldelser, udgivelsesoplysninger og links til steder, hvor man kan købe bogen.

Google har har blandt andet løbet panden mod bogreolen, fordi de europæiske copyright-regler først bortfalder 70 år efter forfatterens død.

Google fastholder plan

I USA har Google indgået et forlig med amerikanske forfattere, så de i alt får økonomisk kompensation i form af 750 millioner kroner.

Det samme er dog ikke sket her i Danmark, og derfor har Dansk Forfatterforening også tidligere meddelt, at man vil rette henvendelse til Google for at opnå en lignende aftale, da dele af danske værker også kan findes på Google Books.

Næste mandag skal en amerikansk dommer afgøre gyldigheden af det amerikanske copyright-forlig, men allerede i sidste uge protesterede Tyskland over aftalen, og nu føjer Frankrig sig altså også til det kor.

Indtil videre er der dog ikke meget, der tyder på, at Google har tænkt sig at droppe bog-projektet.

"Vi er ikke enige (med Frankrig, red.), da vores US-aftale er begrænset til USA, kommer ind under amerikansk lovgiving, og da kun amerikanske læsere vil have gavn af den," har Google udtalt i følge Financial Times.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Lokal IT Støtte i Varde

    Sydjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

    Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network