Windows 7 overhaler allerede Linux

Windows 7 er godt på vej til at overhale Linux i antallet af brugere på verdensplan, selvom Windows 7 ikke officielt er frigivet endnu. I Danmark er det allerede sket.

Artikel top billede

På trods af at Windows 7 først for alvor bliver sluppet løs blandt brugerne 22. oktober, er styresystemet allerede ved at overhale Linux som det mest populære styresystem på verdens harddiske.

W3counter.com, der samler besøgsstatistikker fra over 26.000 websider, rapporterer i august-tallene, at antallet af Windows 7-brugere ligger lige i hælene på antallet af Linux-brugere.

De helt præcise procentsatser er på 1,69 procent Windows 7-brugere, mens Linux benyttes af 1,97 procent af de indregnede surfere.

Windows XP indtager stadig toppen af listen med over 60 procent fulgt af Microsofts andet operativsystem, Vista, der har erobret 22,64 procent af verdens pc'er.

Mac OS X ligger på tredjepladsen med en markedsandel på lige over syv procent.

Danskerne vil hellere bruge Windows 7 end Linux

Ser man på tallene i Danmark, har Windows 7 allerede overhalet frikode-distributionerne.

Statistikken fra Foreningen af Danske Interaktive Medier (FDIM) fortæller, at en procent af danskerne bruger Windows 7, mens 0,4 procent anvender Linux.

Udbredelsen af Windows 7 skyldes blandt andet, at det siden starten af maj har det været muligt at hente Windows 7 Release Candidate (RC) ganske gratis.

Forretningskunder med volume-licenser og en Software Assurance-aftale har kunnet downloade den engelsksprogede Windows 7 RTM siden 7. august.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Business Relationship Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse