Oracle har et alvorligt europæisk problem

ComputerViews: Oracles højt profilerede køb af Sun er ikke, hvad Sun havde håbet på. Usikkerheden nager, og tvivlen kommer ikke Oracle til gode.

Artikel top billede

ComputerViews: Oracles absolutte frontfigur, Larry Ellison, er en mand, der plejer at få det, som han peger på. Og han er en mand, der ofte peger.

Netop nu er der imidlertid nogen, der peger tilbage med strittende pegefinger.

EU har sat en stopklods

for Ellisons 43 milliarder kroners overtagelse af Sun Microsystem. Et opkøb, der allerede er blevet godkendt af begge selskaber samt af de amerikanske konkurrence-myndigheder.

Lettere irriteret

Nu er Larry Ellison ved at være en smule irriteret.

Det er en måned siden, at de amerikanske konkurrencemyndigheder godkendte opkøbet.

Siden har Larry Ellisons øjne været rettet mod Bruxelles, mens hans fingre trommer utålmodigt på bordet.

Ganske vist er han ikke ligefrem uvant med, at hans opkøbs-forsøg trækker ud på grund af modstand fra forskellige modstandere.

Således tog det 18 måneder for Oracle, inden selskabets fjendtlige opkøbsforsøg af PeopleSoft gik endeligt igennem, ligesom selskabet i de senere år har gennemført flere stor-opkøb og fusioner af blandt andre Siebel, der blev købt for 21,7 milliarder kroner og BEA Systems, der kostede Oracle omkring 40 milliarder kroner.

Alligevel må Ellison ærgre sig over, at han ikke fik gjort sit fodarbejde ordentligt, da selskabet indledte opkøbsforhandlingerne med Sun.

Oracle fik ikke undersøgt holdningen hos EU's konkurrence-myndighed til bunds. Og nu blokerer EU for fusionen mellem de to mægtige database-selskaber i en opbremsning, der betegnes som politisk - altså en form for protektionisme af europæiske virksomheder som SAP og Software AG.

En afgørelse er planlagt til den 19. januar 2010 - altså trekvart år efter fusionen blev aftalt mellem selskaberne i april 2009.

Derfor bliver Sun-aftalen mindre og mindre værd

En forsinkelse af den kaliber i så afgørende en ting som en fusion mellem verdens største proprietære database-virksomhed og verdens ledende open source database-virksomhed gør av på omkostningssiden.

Det er yderst skadeligt for Sun Microsystems - der har været på en langstrakt nedtur op til Oracles bejleri - at hænge i et uforløst limbo med en uafklaret fremtid, hvor tvivlen får lov til at nage.

Både kunder, medarbejdere og investorer bliver urolige og begynder at kigge sig om efter alternativer. Sun-konkurrenterne IBM og HP har kronede dage i disse måneder, hvor de byder frafaldne Sun-kunder velkomne med åbne arme.

Tendensen er tydelig og endda værre, end mange analytikere havde forventet. Således er Suns omsætning i fjerde kvartal faldet hele 31 procent i forhold til fjerde kvartal sidste år.

De faretruende signaler og kundeflugten har fået Oracle til i et noget usædvanligt træk at indrykke en annonce i en række store amerikanske medier.

I annoncen bedyrer selskabet, at det vil investere flere penge i Suns Solaris-styresystem samt i UltraSparc, end Sun gør i dag, ligesom selskabet lover at tilføre store menneskelige ressourcer og "dramatisk forbedre" ydelsen i Suns hardware via integration med Oracles software.

Katten i sækken

Som tiden går, bliver det sværere og sværere for Oracle at se klart, hvordan selskabet skal kunne høste de ventede fordele ved at købe Sun.

Det var meningen, at pengene skulle rulle ind, og at Sun skulle bidrage med mellem syv og otte milliarder kroner på driftsregnskabet alene i det første år efter opkøbet, hvilket i skrivende stund langt fra ser ud til at være et realistisk mål.

Selv om Larry Ellison ærgrer sig over, at tiden går, og hans guldrandede investering taber værdi i ekspres-fart, er der er næppe nogen risiko for, at Oracle trækker sig fra aftalen.

Oracle vil nemlig under ingen omstændigheder risikere, at de vigtige Sun-teknologier - som Java og Solaris (som Ellison tidligere har kaldt "hjertet af Suns forretning.") - falder i rivalernes hænder, hvilket kan ændre hele det teknologiske verdenskort endnu en gang.

Uanset hvordan det går, regnes det for givet, at selskaber som SAP, IBM, Fujitsu og Software AG for alvor vil kunne presses af et fusioneret Oracle/Sun-selskab.

I stedet må Oracle vente på EU, og indlede en massiv lobby-kampagne i bestræbelserne på at at overbevise EU om, at en sammenlægning af de to selskaber ikke får videre konsekvenser for konkurrence-situationen på database-markedet.

Så indtil videre sætter Oracle sin lid til, at Larry - igen - vil få det, som han peger på. Også selv om det trækker ud.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS