Norsk ægtepar tjener kassen på iPhone-applikationer

Produktive udviklere kan score gode lommepenge på at udvikle applikationer til Apples iPhone. Et norsk ægtepar forventer i år at tjene over en million norske kroner på hobbyen.

Artikel top billede

Oppe i Norge bor der to udviklere.

De to udviklere, ægteparret Richard og Marit Nielsen, har fundet en profitabel måde at få lidt ekstra basseører på kistebunden midt i en tid med finanskrise.

Det norske udvikler-par begyndte oprindeligt med at udvikle en vittighedsapplikation "555 vitser" og en Radio-applikation, der begge har toppet listerne over de mest populære downloads til Apples hype-telefon, iPhone.

Hvad der begyndte som en hobby for ægteparret, er nu blevet familiens vigtigste indtægtskilde.

Og de to applikationsudviklere, der begge arbejder på halv tid hos webfirmaet SOL, har efter seks måneder tjent knap 300.000 danske kroner alene på deres Radio-applikation, efter Apple har taget sine 30 procent af applikationsindtægterne.

Det skriver digi.no.

Flere penge i vente

I interviewet med det norske fagblad fortæller ægteparret, at det i alt har tjent pænt over en halv million kroner på sine iPhone-applikationer.

"Inden året er omme, vil indtægterne sandsynligvis have passeret en million norske kroner," siger de til digi.no.

Ægteparret er blandt mere end 100.000 udviklere, der har tilmeldt sig Apple Developer Connection, men de har endnu ikke startet deres eget firma, selv om pengene strømmer ind.

"Når det gælder Apple er ordningen vældig fin for privatpersoner. Pengene kommer direkte ind på kontoen, så det er slet ikke nødvendigt at have et firma, for så slipper vi for at betale moms," siger Richard Nielsen til digi.no.

Apple anslår, at selskabet har over 65.000 forskellige applikationer til rådighed i sin App Store, hvor der er downloadet applikationer mere end 1,5 milliarder gange til iPhone og iPod Touch.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job