Rygte: Nokia vil købe Palm

Aktierne hos smartphone-producenten Palm steg voldsomt i går, efter at nyhedsbureauet Reuters bragte historien om, at Nokia var interesseret i at købe Palm. Ren spekulation, mener teleanalytiker.

Artikel top billede

Rygter fortæller, at Nokia kan være ude i et potentielt opkøb af Palm.

En ny alliance kan være på vej på mobiltelefonmarkedet. I hvert fald steg smartphone-producenten Palms aktier voldsomt, efter at der havde været forlydender om, at mobilgiganten Nokia skulle være interesseret i et større opkøb af Palm-aktier.

Men teleanalytiker John Strand fra Strand Consult tror ikke meget på markedets jungletrommer.

"Det er rene spekulationer, og jeg har svært ved at se, hvorfor Nokia skulle købe Palm. Det kan godt være, at Nokia har store udfordringer med at komme ind på det amerikanske marked, men det er ikke fordi, at Palm netop har en unik markedsposition der," siger John Strand.

Kan være et godt køb for Nokia

Palm lancerede før sommeren deres smartphone Palm Pre, der skulle tage kampen op mod Apples smartphone. Selve smartphonen har været rost af forskellige anmeldere, men de har stillet spørgsmålstegn ved, om der har været nok applikationer til Palm Pre.

Analytiker Shaw Wu fra Kaufman Brothers tror noget mere på et muligt opkøb af Palm fra Nokia. Analytikeren mener, at opkøbsrygterne presser en masse spekulanter til at købe Palm-aktien for at dække deres ryg.

"Det (en mulig aftale mellem Nokia og Palm, red.) ville give mening. En anden faktor er, at Palm-aktien har været hårdt presset," siger Shaw Wu til Reuters.

Men det er ikke fordi, at Palms teknologi er værdifuld for Nokia.

"Fra et teknologisk synspunkt ville Palm ikke kunne tilbyde Nokia noget. En aftale ville nærmere kunne tilbyde Nokia nogle kunder på det amerikanske marked," siger Hannu Rauhala, aktieanalytiker i den finske bank Pohjola, til Reuters.

Samme mening har John Strand: "Nokia er teknologisk set meget længere fremme end Palm. Jeg kan ikke se, hvordan Palm på nogen måde kan tilbyde noget over for Nokia."

Andre analytikere er dog uenige.

"Nokia er blevet overhalet af konkurrenter i softwaredelen på smartphones, og et opkøb af Palm vil kunne afhjælpe denne kløft," siger James Faucette, analytiker hos Pacific Crest Securities Inc. til Bloomberg.

Strand: Palm kan være tæt på at lukke
Palm har de seneste par år været hårdt presset af væksten på smartphone-markedet. Tilbage i halvfemserne var Palm en af de førende producenter af PDA-computere, men de seneste år har firmaet måttet kæmpe over for fremadstormende konkurrenter som HTC og Apple.

Apple haft noget større held til at lukrere på applikationssiden, hvor man har udnyttet tusindvis af velvillige programmører til at kode programmer til Apples smartphone. Samtidig udøver Apple udstrakt kontrol med adgangen til deres musiktjeneste for diverse smartphone-producenter. Senest har Apple og Palm været ude i en større strid.

Teleanalytiker John Strand mener dog, at spekulationerne om Palm kan være med til at dække over, at det ikke går særlig godt for virksomheden.

"Næsten hver gang en telefonproducent har været tæt på at gå konkurs eller knække halsen, har der været rygter om, at de ville blive solgt til Nokia," fortæller John Strand.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos